Image Map

ETUC: IŞİD katliamları durdurulmalı…

Avrupa Sendikalarından Kobane’ye Destek

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) Yönetim Kurulu toplantısı dolayısıyla Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunuyor. Suriye ve Irak’ta yaşanan insani krizine dikkat çeken ETUC Yönetim Kurulu, IŞİD’e karşı Kobane halkına destek mesajı yayımladı.

21-22 Ekim 2014 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleşen ETUC Yönetim Kurulu toplantısında Kobane’de yaşanan gelişmeler görüşüldü. DİSK ve KESK’in girişimleriyle gündemin ilk maddesi olarak ele alınan konuya ilişkin bir komisyon kuruldu ve ETUC Yönetim Kurulu oy birliğiyle “Işid’in Katliamlarını Durdurmak İçin Harekete Geçilmeli ve Bölgeye Uluslararası Yardım Gönderilmeli” başlıklı bir karar aldı.

Kobane başta olmak üzere Suriye ve Irak’ta yaşananlardan derin endişe duyduğunu belirten ETUC, IŞİD’in aylardır bölge halklarına etnik ve dini kökenleri nedeniyle zulmettiğini ve 2 milyondan fazla insanın mülteci haline geldiğini vurguladı.

ETUC, özellikle kadınların ve yardım kampanyalarında çalışan işçilerin yaşadığı sorunlara vurgu yaparken bütün Avrupa ülkelerini IŞİD katliamlarının durdurulması ve mültecilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması için göreve çağırdı.

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) ile birlikte dayanışma faaliyetleri düzenleyeceğini açıklayan ETUC, bütün tarafları bölgede barış ve istikrar için harekete geçmeye davet etti. Avrupa Kamu Hizmetleri Sendikaları Federasyonu (EPSU) da dayanışma faaliyetlerine katılacağını açıkladı.

DİSK’in Avrupa temasları

DİSK Genel Başkanı Kani Beko Brüksel’de ayrıca Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Genel Merkezi’ni ziyaret ederek, ITUC Genel Başkan Vekili Jaap Wienen ile görüştü. Wienen ve Beko Türkiye’de inşaat ve maden sektörlerinde yaşanan “iş cinayetleri” hakkında fikir alışverişinde bulundu. Daha sonra Uluslararası Gazeteciler Federasyonu’nu (IFJ) ziyaret eden Beko burada Türkiye’de basın özgürlüğü ve gazetecilerin sendikal örgütlenmesi konulu görüşmeler yaptı. DİSK/Basın-İş Sendikası’nın IFJ üyelik başvurusu değerlendirildi.

1973 yılında kurulan Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC), 36 Avrupa ülkesinden 60 milyon işçiyi temsil etmektedir. Türkiye’den Türk-İş, DİSK, Hak-İş ve KESK ETUC’a üyedir. DİSK 1985 yılından bu yana ETUC’a üyesidir.

“ETUC’TAN TÜRKİYE’DE İNSANİ KRİZ HAKKINDA: ULUSLARARASI YARDIM VERİLMELİ ve IRAK ve SURİYE’DE IŞİD KATLİAMLARINI DURDURMAK İÇİN HAREKETE GEÇİLMELİ” karar metninin Türkçesi için tıklayın:

ETUC_ISID

ITUC ETUC