Image Map

Özer Elektrik işçileriyle dayanışma büyüyor

Gebze Dilovası’ndaki Özer Elektrik Fabrikasında sendikalaşma hakları ve işleri için 46 gündür direnen Birleşik Metal İş üyesi işçiler için dayanışma büyüyor

Gebze Dilovası’ndaki Özer Elektrik fabrikasında sendikalaşma haklarını kullandıkları için işten atılan işçiler ile dayanışma amacıyla DİSK 10 Eylül Perşembe günü bir dayanışma ziyareti gerçekleştirdi.

Dayanışma ziyaretine DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, DİSK Yönetim Kurulu üyesi Seyit Aslan, DİSK Kocaeli Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, sendikalarımızın genel merkez ve şube yöneticileri, DİSK’li işçiler, Gebze Sendikalar Birliği, siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcileri katıldı.

Ziyarette konuşan Birleşik Metal İş Gebze 1 Nolu Şube Başkanı Necmettin Aydın işten çıkarmaların yasaklandığı bir dönemde Anayasal haklarını kullandıkları için Özer Elektrik işçilerinin tazminatsız hukuksuz bir şekilde işten çıkarıldığını vurguladı.

DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal İş Genel başkanı Adnan Serdaroğlu, Özer Elektriğin yaptığı çeşitli usulsüzlükleri daha önce de açıkladıklarını ancak bir aydır hiçbir yetkilinin bu usulsüzlüklerle ilgili bir girişimde bulunmadığını ifade etti.

“Fabrikada güvenlik güçlerinin gözetiminde işçiler çıkarılıyor. Yasadışı işleme güvenlik güçleri alet ediliyor” diyen Adnan Serdaroğlu, patronların bu hukuksuzlukları yaparken 40 yıl önce yaşanan 12 Eylül askeri darbesinden cesaret aldığını, AKP iktidarının da bu darbecilerin getirdiği yasalara 18 yıldır sıkı sıkıya sarıldığını söyledi. Toplu sözleşmelere müdahale edildiğini, grevlerin yasaklandığını, örgütlenmenin engellendiğini belirten DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu “Eğer hala bu ülkede demokrasi var diyen varsa, Gebze’deki organize sanayi bölgelerine gelsin” dedi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da konuşmasında Dilovası’nın tepesindeki direnişin Türkiye’nin gerçeklerini ortaya koyması açısından oldukça anlamlı olduğunu ifade etti. Dünya üzerinde en onurlu şeyin işine, ekmeğine sahip çıkmak için örgütlenmek, mücadele etmek olduğunu söyleyen Çerkezoğlu “Sendikalaşma sonucu 46 gündür fabrika kapısında mücadele eden, içeride sendikasına sahip çıkan emekçileri kutluyorum” dedi.

Pandemi için alınan önlemlerin işçiyi, işsizi, halkı koruyan önlemler olmadığını, patronları koruyan önlemler haline geldiğini dile getiren Çerkezoğlu, dünyada ve Türkiye’de mevcut sistemin işçilere, kadınlara, gençlere vadedeceği bir şeyin kalmadığını söyledi. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Dünya bir yol ayrımında, işçiler bir yol ayrımında. Biz işçiler işimize, ekmeğimize, geleceğimize sahip çıkmak için, memleketin geleceği için yan yana geleceğiz. Bu düzeni alaşağı edip demokrasinin, barışın, özgürlüğün olduğu bir ülke kuracağız. Biz işçiler bu ülkenin tüm güzelliklerini üretenleriz” diye konuştu.

ITUC ETUC