Image Map

Yürüdüğümüz, attığımız her adımın tarihi bir önemi var!

‘Herkese sağlık ve güvenli gelecek’ için İstanbul’dan yola çıkan yürüyüşçüler Kocaeli’nden Bursa’ya geçerken hem güneşe hem de coşkuya kavuştu. Yağmurluklarının üzerine kırmızı önlük giyen işçiler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in memleketi ‘Yeşil Bursa’yı ‘AKP sağlığa zararlıdır’ sloganları ve alkışlar eşliğinde geçerek ‘kırmızı’ya çevirdi…

 

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) Yasa Tasarısı karşı çıkmak için İstanbul ve İzmir’den Ankara’ya doğru yola çıkan Herkese Sağlık ve Güvenli Gelecek Platformu üyeleri yürüyüşlerine devam ederken bir yandan da güzergahları üzerindeki fabrikalarda direnişte olan işçileri ziyaret ediyorlar. Önceki gün Haydarpaşa Tren Gar’ından yola çıkan Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Eczacılar Birliği, Türk Dişhekimleri Birliği üyeleri Gebze yolu üzerinde Henkel fabrikası işçilerinin desteği ile karşılaştı. Yürüyüşçülere kumpanya dağıtan Henkel fabrikası işçileri adına konuşan Lastik-İş Gebze Şube Başkanı Mustafa Yılmaz, halk için gerçekleştirilen eylemleri her zaman desteklediklerini ifade etti. Daha sonra Gebze’de kurulu Acer-Er döküm fabrikasında grevde olan Birleşik Metal-İş üyesi 25 işçiyi ziyaret eden yürüyüşçüler adına konuşan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Türkiye’nin geleceği için yola çıktıklarını, yaptıkları yürüyüşün hükümet tarafından bir uyarı olarak algılanması gerektiğini söyledi. Çelebi, iktidarın yasa taslağını geri çekmemesi durumunda üretimden gelen güçlerini kullanacaklarını vurguladı.

 

YASA İNSANLARIN İYİLİĞİ İÇİN YAPILIR

Sağanak yağışa rağmen yüksek tempolu bir yürüyüş gerçekleştirerek Kocaeli’ne ulaşan eylemcileri, burada da Kocaeli Üniversitesi kantinlerinde grevde olan OLEYİS üyesi çalışanlar, siyasi parti, oda, sendika temsilcileri karşıladı. Yürüyüş İnsan Hakları Parkı’nda son buldu. Yapılan basın açıklamasında, tasarı ile emeklilik yaşının 58’den 65’e, emeklilik için gerekli prim gün sayısının 7 binden 9 bine çıkarılmaya çalışıldığı vurgulandı. Açıklamada, “Mezarda emeklilik bile artık hak değil, bir zulüm haline geldi. Sağlık sistemleri paralı bir hal kazanırken büyük sermayeler ceblerini dolduruyor. Dolayısıyla 70 milyonu ilgilendiren bu yasa taslağı için yollara düştük. Tarih gelecek için yazılırken, yasalarda insanların iyiliği için hazırlanır. Ama Türkiye’de herşey tersine işliyor” denildi.

 

GÖZ GÖRE GÖRE YALAN SÖYLÜYORLAR

Park’taki kalabalığa seslenen KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, herkese sağlık ve güvenli gelecek için mücadele ettiklerini belirterek, insanları yoksulluğa, fakirliğe zorlayan anlayışla, greve zorlayan anlayışın aynı olduğunu söyledi. Tombul, “Yürüdüğümüz, attığımız her adımın tarihi bir önemi var. Gelecek kuşakların hakları için birlikteyiz. Başbakan gözümüzün içine baka baka yalan söylüyor. Herkesin sigorta kapsamında olacağını, herkesin ödeyeceği 75 lira ile sağlık hizmetlerinden yaralanabileceğini iddia ediyor. Biz bunlara kanmayacağız. Mücadelemizi sürdüreceğiz. Yasanın düzenlenmesindeki gerçekler özel sektörün iştahını kabartıyor. Halkın örgütlenmesinden korkuyorsunuz ve bizde bunu sonuna kadar götüreceğiz” dedi.

 

TTB Merkez Konseyi Başkanı Gençay Gürsoy da, 5 yıldan beri AKP iktidarının sağlık ile ilgili gerçekleştirmeyi düşündüğü dönüşüme tepkilerin referandumla da ortaya çıktığını, ancak yasaların yine de IMF ve Dünya Bankası dayatmaları doğrultusunda şekillendiğini söyledi.“Ulusal kaynaklar uluslararası sermayelere aktarılmaya çalışılıyor. Artık bıçak kemiğe dayandı” diyen Gürsoy, yürüyüşlerinin Türkiye çapında yayılması gerektiğini vurguladı.

 

BURSA’DA GENÇ-SEN’LİLER KARŞILADI

Sonra hep birlikte Bursa’ya doğru yola çıkıldı. Bursa Atatürk Stadı önünde ‘AKP sağlığa zararlıdır’ ve ‘Herkese sağlık, güvenli gelecek’ sloganlarıyla yürüyüşe geçildi. İstanbullu yürüyüşçüler Altıparmak Caddesi girişinde toplanan İzmirli yürüyüşçüler, Bursalı destekçiler ve Genç-Sen üyeleriyle buluştu.

 

Ses aracından yayılan ‘Bir şey yapmalı’ şarkısı korteji coşturmaya yetti. AKP ve yasa tasarısı karşıtı sloganlar cadde boyunca yankılandı. Balkon ve pencerelerde toplanan Bursalılar da alkışlarla tempo tutarak yürüyüşçüleri destekledi. Kortej bu coşku içinde Fomara Meydanı’na vardı.

 

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi tasarının IMF tarafından dayatıldığını savunarak, “Bu yasayla sağlığın paralı hale getirilmesi, emeklilik yaşının 65’e çıkarılması ve emeklilik maaşının düşürülmesi isteniyor” dedi.

 

BUGÜN MECLİS ÖNÜNDE OLACAKLAR

SSGSS yasa tasarısını protesto için İstanbul ve İzmir’den yola çıkan “Herkese Sağlık ve Güvenli Gelecek Platformu” üyeleri bugün Ankara’da bir araya gelecek. Kurtuluş Parkı’nda buluşacak olan mücadele platformu üyeleri buradan beraberce Meclis’e yürüyecekler.

ITUC ETUC