Image Map

DİSK Cumhuriyet Gazetesi'ni ziyaret etti!

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Genel Sekreter Tayfun Görgün ve Genel Başkan Yardımcısı İsmail Yurtseven, İlhan Selçuk’un gözaltına alınmasından sonra Cumhuriyet Gazetesi’ni ziyaret etti. Ziyaret sırasında Genel Başkanımız Süleyman Çelebi şu açıklamayı yaptı:

 

 

İlhan Selçuk, yeri, kimliği ve düşünceleri herkes tarafından bilinen, demokrasi, Cumhuriyet’in temel değerleri ve laiklik savunucusu bir insandır.

 

İlhan Selçuk, düşündüğünü söylemekten çekinmeyen, bunu sonuna kadar savunan, kimseden veya bir şeylerden kaçmayacak bir kişiliğe sahiptir.

 

Gözaltı, delillerin karartılması veya kaçma olasılığı olan durumlarda alınan adli bir önlemdir.

 

İlhan Selçuk gibi aydın, düşünceleri ve kişiliği herkes tarafından bilinen, yeri yurdu belli olan, demokratik hak ve özgürlüklerin ve hukukun üstünlüğünün savunuculuğunu yıllardır her koşulda yapan bir insanın bu şekilde sabahın köründe gözaltına alınması son derece yanlıştır.

 

Bu yanlışlık, İlhan Selçuk’u karalamaya yönelik olduğu kadar, adli süreçlerin politik kavgalara alet edildiği gibi bir izlenim de vermektedir.

 

İlhan Selçuk derhal serbest bırakılmalıdır.

 

Biz DİSK olarak demokrasi dışı tüm yol ve yöntemlere karşıyız. Böylesi uygulamalar ülkemizde gerginlikleri daha da tırmandırmaktan başka bir anlama gelmeyecektir. Ayrıca böylesi girişimler, sosyal güvenlik, yoksulluk ve ekonomik kriz gibi toplumu derinden etkileyen gerçek gündemlerin üstünü örtmektedir.

 

Türkiye, bölgemizdeki uluslararası planların çatışma alanı haline getirilmemelidir. Bunun yolu bağımsızlık, laiklik, özgürlük ve demokrasinin güvence altına alınmasıdır.

ITUC ETUC