Image Map

TÜSİAD DİSK'İ ZİYARET ETTİ…

TÜSİAD, Türkiye’deki siyasi gelişmeler ve toplumda yaşanan gerilimin düşürülerek ülkenin gerçek gündemini yakalaması gerektiği şeklinde özetlenebilecek görüşlerini paylaşmak üzere yaptıkları program çerçevesinde DİSK’i ziyaret etti.

 

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, TÜSİAD Genel Sekreter Haluk Tükel DİSK Genel Merkezi’nde DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Genel Başkan Yardımcısı İsmail Yurtseven ve Yönetim Kurulu Üyesi Celal Ovat’la bir süre başbaşa görüştü.

 

Görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Arzuhan Doğan Yalçındağ, “Ülkedeki gerginliğe açılım getirmek üzere yaptığımız ziyaretler konusunda isabetli karar verdiğimizi görüyorum. Gerilimler olmadan dab u görüşmeler yapılmalıdır. Çağdaş iletişim budur. Biz faydasını görüyoruz, dilerim herkes görür. Bu diyaloğun başlamış olması bile çok önemli ama bunu devam ettirmeyi de istiyoruz. Bu gerginliği aşıp Türkiye’nin gerçek gündemine ulaşmasını, sağduyulu ve sakin bir yere gelmesini istiyoruz” dedi.

 

DEMOKRATİK ANAYASAYA EVET

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ise, “DİSK ve TÜSİAD iki ayrı çıkar örgütüdür. Ancak kritik ülke sorunları konusunda benzer yaklaşım ve kaygılarımız da olmaktadır. Türkiye’de sağlıklı bir diyalog kurulmadığı için sorunlar büyümektedir. Sosyal, ekonomik, siyasal, hukuksal, Kürt sorunu gibi pek çok sorunda, kimse kimseyi anlamak istememektedir. Şu anda gerilimli bir süreç var Türkiye’de. Bu gerilimin Türkiye’ye faydası yok. Bizmini paketler gibi kendine yönelik anayasa değişikliği yerine tüm toplumun kabul edeceği demokratik bir anayasaya evet diyoruz. Kapatılma davası için bir madde değişikliği değil… Biz de kapatılma davasıyla karşı karşıyayız. Bu davaları bize hükümet açıyor. Yani diyeceğim özgürlükse her alanda özgürlüğe ihtiyaç var. Türbana özgürlüğün yanında sendikal haklara da özgürlüğü kavradığın zaman özgürlük olur. Hukukun üstünlüğüne saygı duyuyoruz. Gerilimin demokrasi içinde çözülmesini istiyoruz. Demokrasi dışı tüm yöntemlere karşıyız”.

 

ÖNCE İKTİDAR ADIM ATMALI

Çelebi öncelikle bu gerilimi hükümetin çözmesi gerektiğinin altını çizdi. “Bu işe öncelik etmesi gereken iktidardır. Bu gerilimin nedeni sivil toplum örgütleri değildir. İlk sağduyuyu kendisi göstermeli. TÜSİAD’ın yaptığı çalışmaları destekliyoruz. İşbirliği yapmaya hazırız. Ancak önce hükümet adım atmalıdır”.

 

Bir soru üzerine DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) olarak faaliyet gösteren birlik içinde yer alan 7 örgütün dünkü toplantısına neden katılmadıklarını şöyle anlattı: “Dünkü toplantıya katılmama nedenimiz bu tip çağrıları ve uygulamaları hükümet daha önce dikkate almamıştı. Mesajın da çok açık olmadığını gördük. Çağrı ama kime çağrı? Ortaya çağrı olmaz. Biz neyi istediğimizi, kime söylediğimizi çok açık söylüyoruz” dedi.

ITUC ETUC