Image Map

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin DİSK'i ziyaret etti…

DİSK Genel Merkezini ziyaret eden Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Gencay Gürsoy, KESK Yönetim Kurulu Üyesi Sevgi Göyçe, İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Mehmet Durakoğlu ve Avukat Behiç Aşçı ile basına kapalı toplantı gerçekleştirdi.

 

Toplantıdan sonra açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Çelebi, Adalet Bakanlığının, F tipi cezaevleriyle ilgili 22 Ocak 2007 tarihli genelgesinin uygulanması konusunda ciddi sorunlar bulunduğunu ve bu konuda Bakan Şahin ile bir görüşme yaptıklarını söyledi.

 

Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından açıklama yapan Bakan Şahin, konfederasyon ve sendika başkanlarıyla 22 Ocak 2007’de F tipi cezaevleriyle ilgili çıkartılan genelgenin uygulamasındaki aksaklıkların giderilmesi yönünde görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

 

İlk olarak konuşan Süleyman Çelebi, Adalet Bakanı’ndan cezaevleriyle ilgili çıkartılan genelgenin uygulanması yönündeki aksaklıkları görüşmek üzere 5 örgütle beraber talepte bulunduklarını belirtti.

 

Görüşmenin, Ankara’da yapılmasının planlandığını aktaran Çelebi, “Önemli sorun yaşadığımız Behiç Aşçı’nın açlık greviyle ilgili Bakanımızdan görüşme talebinde bulunduk. Dün yoğun bir gündemi vardı Sayın Bakan’ın, görüşme yapamadık. Sağolsun Bakanımız bugün buraya geldi.” dedi.

 

F tipi cezaevleriyle ilgili genelgenin uygulanması konusunda ciddi acı deneyimler yaşadıklarını belirten Çelebi şöyle konuştu: “Ölümler oldu, yaralanmalar oldu. Bunun aşılması konusunda Adalet Bakanlığı’mız tarafından bir genelge çıkartıldı. Bunun uygulanması ile ilgili ciddi sorunlar var. Genelge bazı yerlerde uygulanıyor ama çok dar bir uygulama, bunun genişletilmesi ve uygulanması konusunda Sayın Bakanımızla bir görüşme talep ettik. Bugün de bu problemlerin aşılmasıyla ilgili taleplerimizi ilettik. Sayın Bakanımız gerekli değerlendirmeyi yapacak.”

 

Çelebi’nin ardından konuşan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Türkiye’nin köklü kurumlarından biri olarak nitelediği DİSK’i ziyaret ettiğini kaydetti.

 

Genel Başkan Çelebi ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile Ankara’da bir randevusunun olduğunu aktaran Bakan Şahin, “Ancak TCK’nın 301. maddesinin değişikliğiyle ilgili Adalet Komisyonu’ndaki görüşmeler beklenenden uzun sürdü. Ayrılma imkânı bulamamıştım. Görüşme olanağı bulamadığım için hem kendilerinden özür dilemek ve görüşmeyi yapmak için burada ziyaret ettim” şeklinde konuştu.

 

22 Ocak 2007 tarihinde çıkartılan genelgeyi hatırlatan Bakan Şahin şöyle konuştu: “Süleyman Bey’in ifade ettiği cezaevlerindeki hükümlü ve tutuklularla ilgili yönetiminin sorumluluğu Adalet Bakanlığı’na yani benim omuzlarıma düşüyor. 2007 yılının 22 ocağında özellikle F tipi diye nitelendirdiğimiz cezaevlerinde kalmakta olan tutuklu ve hükümlü vatandaşlarımızın infaz hizmetleriyle ilgili bir takım aksaklıklar olduğu bakanlığa değişik yollarla ulaşmıştı. Bu genelgenin uygulanması konusunda yaşanan sorunla ilgili bu ayın başında, özellikle en çok şikayetin geldiği Tekirdag F Tipi Cezaevi’nde Cezaevleri Genel Müdürlüğü yetkileri ve sivil top örgütleri temsilcileri inceleme yapmıştı. Sorun şurada düğümleniyor. Genelgede F tipi cezaevlerinde 10 kişiyi geçmemek üzere haftada 10 saat sohbet hakkının kullanılması ile ilgili düzenleme var. Bu düzenlemenin uygulanmasında bazı ceza infaz kurumlarında sorunlar yaşandığı yönünde şikayetler var. Bu genelgenin uygulanmasını temin etmek ve uygulamak Adalet Bakanı’nın görevleri arasındadır.”

 

Genelgeyi harfiyen uygulamak istediklerini aktaran Şahin, bunun bizzat kendisinin takipçisi olacağını söyledi.

 

Bakan Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir taahhüt altına girilmişse o kurum o taahhütü yerine getirmelidir. Böyle bir talep bana geldi ve talebi yerine getirme konusunda aşağıda bir görüşme yaptık. Ankara dönünce ilgili genel müdlükle çalışarak gerekirse bakan olarak o cezaevlerine ziyarette bulunarak genelgelerin harfiyen uygulanma konusunu takip edeceğimi kamuoyuna ifade etmek istiyorum.”

 

Şahin, basın mensuplarının 1 Mayıs ile ilgili sorularını da yanıtladı. Sendika ve sivil toplum örgütlerinin 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak istekleriyle ilgili Şahin şöyle konuştu: “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri ile ilgili yasalar ve yönetmelikler bellidir. 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen konfederasyon ve sendikalar gerekli başvurularını İstanbul Valiliği’ne yaptı. İstanbul Valiliği de yasal çerçevede bu konuya yaklaşacaktır. Bildiğim kadarıyla İstanbul’da Taksim, açık hava toplantılarının yapılacağı alanlardan biri değildir. Ancak sendikalar 1 Mayıs’ı Taksim de kutlamanın kendileri açısından özel bir anlamı olacağın ifade ediyorlar. Bunu İstanbul Valiliği ve İçişleri Bakanlığı değerlendirecektir. Öğrendiğim göre Süleyman Bey ve konfederasyon başkanları İçişleri Bakanı’mızla bir görüşme yaptı. Konuya nasıl yaklaştıklarını bilemiyorum. Belki konu pazartesi günü yapılacak olan Bakanlar Kurulu gündemine de gelecek. Biz hükümet olarak 1 Mayıs’ın doslutluk, barış ve kardeşlik bayramı olarak kutlanması yönünde bir yasal düzenleme yapmayı taahhüt ediyoruz. Bu konuda TBMM’ye sunulan 2 farklı kanun teklifi var. Belki de 1 Mayıs’tan önce bu yasal düzenleme çıkar. Önemli bir mutabakat sağlandığını görüyoruz. Ama Taksim’ de mi başka bir yerde mi kutlanır bilemiyorum. Ben bu konuda yetkili değilim.”

ITUC ETUC