Image Map

GENÇ-SEN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ

 

                                           YÖK’e Hayır Üniversiteler Bizimdir!

Öğrenci Gençlik Sendikası GENÇ-SEN’in, II. Genel Kurulu 8 Kasım 2008 tarihinde Ankara’da İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Salonu’nda gerçekleşti. 650 kişinin katıldığı kongrenin divan başkanlığına, GENÇ-SEN’in kardeş örgütü EMEKLİ-SEN’in Genel Başkanı Veli Beysülen seçildi. Saygı duruşu, müzik dinletisi ve film gösteriminin ardından Genel Kurul başladı.

DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün’ün ve KESK Genel Başkanı Sami Evren’in birer konuşma yaptığı kongreye KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek, Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Kani Beko, Eğitim-Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik ve Birleşik Metal-İş Sendikası Anadolu Şube Başkanı Seyfettin Gülengül’ün aralarında bulunduğu çok sayıda sendika ve kurum temsilcisi katıldı.

KETEV Başkanı Sebahat Türkler, OLEYİS Genel Başkanı Kamer Aktaş, SİNE-SEN Genel Başkanı Yusuf Çetin, BANK-SEN Genel Sekreteri Önder Atay, BİRLEŞİK METAL-İŞ Yönetim Kurulu Üyesi Özkan Atar, PETROL-İŞ Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, HAVA-İŞ Genel Başkanı Atilay Ayçin ve ÖDP Genel Başkanı, İstanbul Milletvekili Ufuk Uras mesajlarıyla destek verirken, yurtdışından öğrenci örgütleri ve sendikaların gençlik birimleri mesajlarıyla Genel Kurulu selamladılar.

Yoğun tartışmaların yaşandığı, sık sık sloganların yükseldiği Genel Kurul’da, Genç-Sen’in bir yıllık mücadele pratiği değerlendirildi ve önümüzdeki mücadele dönemine dair örgütsel ve politik hat belirlendi. Genç-Sen önümüzdeki dönemde, geniş öğrenci kitlelerini bir araya getiren, somut kazanımlar elde eden ve öğrenciler adına toplu görüşmeler yapan bir sendika olmayı amaçlıyor. Meslek eğitimi, lise öğrencilerinin örgütlenmesi ve Genç-Sen’in kadın politikası üzerine tartışmalar yapıldı, kararlar alındı.

Çeşitli tüzük değişikliklerinin de yapıldığı kongrede yeni Merkez Yürütme Kurulu ve Merkez Hukuk Kurulu seçildi. Merkez Yürütme Kurulu’na: Ali Tektaş, Ayla Karataş, Aziz Güler, Birgül Mızrak, Deniz Kantar, Emre Öztürk, Kıvanç Eliaçık, Ozan Ersan, Seda Ademoğlu, Serhan Serdar, Simin Gürdal, Ulaş Taştekin, Yeşim Ergün ve Merkez Hukuk Kurulu’na; Göksen Çal, Gözde Mutlucan, Mesut Çelebioğlu, Tayyibet Turan ve Ufuk Göllü seçildiler.

Genel Kurul delegasyonu 9 Kasım 2008 Pazar günü Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından düzenlenen mitingin ardından daha önce Temsilciler Meclisi’nde aldığı kararın doğrultusunda YÖK’e karşı bir miting gerçekleştirdi. Kolej Kavşağı’nda buluşan 1000’i aşkın öğrenci Ziya Gökalp Bulvarı üzerinden yaptıkları yürüyüşü Kızılay/Sakarya Meydanı’nda toplanarak tamamladılar. Mitingde söz alan Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç R16;hem parasız eğitim hem de sendikal haklar mücadelesinde öğrencilerin yalnız olmadığını’ söyledi. Öğrencilerin R16;eşit, parasız ve bilimsel eğitim’ taleplerini dile getirdikleri miting horonlar ve halaylarla tamamlandı.

Genel Kurula ve Miting’e katkı veren başta DİSK üyesi bütün sendikalara, KESK Genel Merkezi’ne, TMMOB’e, Eğitim- Sen’e, İnşaat Mühendisleri Odası’na, Makine Mühendisleri Odası’na, Hava-İş’e, Petrol-İş’e, Türk Tabipler Birliği’ne ve bizi yalnız bırakmayan tüm sınıf dostlarımıza teşekkür ederiz.

GENÇ-SEN yola devam ediyor. Sıradaki duraklar; Kapatma Davası; 18 Kasım İstanbul Sirkeci İş Mahkemesi ve Krize Karşı Emekçi Mitingi 29 Kasım Ankara.

 

ITUC ETUC