Image Map

KRİZİN BEDELİNİ SERMAYE ÖDESİN!.. İŞTEN ÇIKARMALAR YASAKLANSIN!

 

 

Krizi ve 2009 bütçesini protesto için birçok şehirde meşaleli eylemler düzenlendi…

 

Kriz ve 2009 bütçesine karşı DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla emekçiler tüm Türkiye’de meşalelerle sokağa çıktı.

 

İstanbul’da DİSK, KESK, TMMOB, TTB, Türk-İş Şubeler Patformu, Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu, çeşitli siyasi parti ve dergi çevrelerinin katıldığı yaklaşık 3-4 bin kişi ”Krizin Bedelini Ödemeyeceğiz” eylemleri kapsamında Beyoğlu’nda meşaleli bir yürüyüş düzenledi.

 

Taksim Tramvay Durağı’nda bir araya gelen emek örgütleri meşalelerle İstiklal Caddesi üzerinden Galatasaray Meydanı’na yürümek istedi. Polis İstiklâl Caddesi girişine barikat kurdu. Polis yürüyüşe izin vermeyeceğini, kitle ise yürümekte kararlı olduğunu bildirdi. Yapılan görüşmelerin ardından ”Krizin bedelini sermaye ödesin!.. İşten çıkarmalar yasaklansın!” pankartıyla yürüyüşe geçti.

 

İstiklal Caddesi üzerinde yürüyüşe geçen emek ve meslek örgütleri, sloganlar ve alkışlar eşliğinde yaklaşık yarım saat süren bir yürüyüş yaptı. Yürüyüş boyunca İsrail’in Gazze’de yaptığı katliam kınanırken sık sık “Filistin halkı yalnız değildir” sloganı da atıldı.

 

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, TTB Başkanı Gençay Gürsoy, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras ile sendika ve siyasi parti yöneticilerinin de katıldığı eylemde KESK Genel Başkanı Sami Evren Galatasaray Lisesi önünde ortak açıklamayı okudu.

 

ANKARA

Ankara’da bini aşkın kişi “Krizin bedelini ödemeyeceğiz, işten atılmalar durdurulsun, zamlar geri alınsın” talepleriyle halk için bütçe istediler. Aynı saatlerde Mersin ve Niğde’de yapılan meşale eylemlerine polisin saldırısı ve gözaltılar “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla protesto edildi.

 

Yüksel caddesinde saat 17.00’de başlayan eylemde kitle “Zam, zulüm, işkence işte AKP”, “Krizin yükü patronlara”, “İnsanca yaşamak istiyoruz”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Savaşa değil, emekçiye bütçe” sloganlarıyla Sakarya Caddesine yürüdü.

 

Sakarya Caddesi’nde ortak açıklamayı TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı okudu.

 

İZMİR

KESK, TMMOB ve DİSK Birleşik Metal-İş’in öncülüğünde Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi önünde toplanan emekçiler İzmir Büyükşehir Belediyesi Binası’na kadar meşalelerle yürüdü.

 

Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi önünde toplanan 500 kadar emekçi, KESK Şubeler Platformu ve TMMOB İKK imzalı “Sermayeye değil eğitime sağlığa bütçe” ve “Kapitalizm; işsizlik, yoksulluk açlık,demektir” pankartlarının arkasında tek sıra halinde yaktıkları meşaleli zincirle birlikte yürüyüşe geçtiler. “Zam zulüm işkence işte AKP, “Sermayeye değil emekçiye bütçe”, “Rantiyeye değil emekçiye bütçe”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Savaşa değil eğitime sağlığa bütçe”, “Susma sustukça yeni zamlar gelecek” sloganlarının atıldığı yürüyüşe arabalar kornaları ile destek verirken alkışlarıyla da yürüyüşe destek verenler oldu.

 

MERSİN’DE POLİS İZİN VERMEDİ!

Mersin’de, zamları protesto etmek amacıyla meşaleli yürüyüş yapmak isteyen gruba, polis izin vermedi. Olayda 7 kişi gözaltına alındı. Eğitim-Sen Mersin Şubesi önünde toplanan grup, ellerindeki meşalelerle, Mersin Büyükşehir Belediyesi önüne kadar zamları protesto etmek için yürümek istedi.

 

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekipleri, oluşturduğu kordonla, gruba hava kararmadan 1 saat öncesinden yürüyüşlerin başlatılması gerektiğini belirtti. Bu nedenle yürüyüşe izin verilmeyeceğini ifade eden polislere itiraz eden grup, yürüyüşte ısrarcı davranınca arbede çıktı. Çok sayıda Çevik Kuvvet ekibinin müdahale ettiği gruba, biber gazı da sıkıldı. Gazdan etkilenen 1 kişi, 112 acil servis ekiplerince Mersin Devlet Hastanesine kaldırıldı. Arbede sırasında Halkevleri üyesi 7 kişi gözaltına alındı.

 

MANİSA

Manisa’da Manolya Meydanı’ndaki eylemde yapılan açıklamada, küresel ekonomik krizin etkilerinin, her geçen gün toplumun tüm kesimlerini kapsayarak büyüdüğü ifade edildi.

 

ZONGULDAK

Zonguldak Demokrasi Platformu üyeleri, ellerinde meşalelerle Madenci Anıtı önünde toplandı ve Gazipaşa Caddesi’nden sloganlar atarak Zonguldak Valiliği önüne kadar yürüdü.

 

SAMSUN

Samsun’da, Süleymaniye geçidinde toplanan DİSK, TTB, KESK ve TMMOB üyesi bir grup adına yapılan açıklamada küresel kapitalizmin krizinin bir kez daha bütün dünyayı ucu belirsiz bir karanlığa sürüklediği vurgulandı. Grup, ellerindeki fener ve meşalelerle sloganlar atarak Bahçelievler Mahallesi’ndeki Pir Sultan Abdal Derneği önüne kadar yürüdü.

 

SİVAS

Sivas’ta toplanan grup, çeşitli sloganlar atarak kent meydanına yürüdü. ”Krizin bedelini ödemeyeceğiz” yazılı pankart taşıyan grup, meydanda meşaleler yaktıktan sonra ”Doğal gaz zammı geri çekilsin” şeklinde slogan attı.

 

ADANA

Adana’da 5 Ocak Meydanı’nda toplanan grup meşalelerle, İnönü Parkı’na kadar sloganlar atarak yürüdü.

 

BURSA

Bursa’da DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyesi bir grup, Çakırhamam semtindeki Timurtaşpaşa’deki belediye otobüs durağında toplandı. Grup, meşalelerle sloganlar atarak Şefik Bursa Resim Galerisi’ne kadar yürüdü.

 

BURDUR

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri, Burdur Cumhuriyet Meydanı’nda ellerinde meşale ve pankartlarla toplandı. Yapılan konuşmada ”Başta hükümet olmak üzere Türkiye’nin egemenleri 29 kasım mitinginde 100 bini aşan emekçinin büyük bir kararlılıkla meydanlarda ortaya koyduğu tablodan gerekli dersi çıkarmalıdır. Hükümet, IMF ile anlaşmamalıdır” denildi.

 

ESKİŞEHİR

Eskişehir’de, Hamamyolu Caddesi’nde toplanan Eskişehir Emek Platformu üyeleri ve öğrenciler, Hoşnudiye Mahallesi Porsuk Bulvarı’na meşalelerle sloganlar atarak yürüdü.

 

AFYONKARAHİSAR

PTT önündeki meşaleli eylemde finansal kriz, 2009 bütçesi ve zamlar konusunda basın açıklaması yapıldı.

 

BATMAN

Batman’da saat 18.30’da Eğitim-Sen’in önünde meş
alelerle başlayan yürüyüş AKP il binasının önünde son buldu.

 

KIRKLARELİ

Kırklareli’de, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri öğretmenevi önünde toplandı. Polis burada da, izin almadıkları gerekçesiyle grubun yürüyüşüne izin vermedi. Daha sonra emniyet yetkilileriyle görüşen grup üyelerine yürüyüş için izin verildi.

 

EDİRNE

Edirne’de, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri, krizi ve zamları protesto etmek amacıyla meşaleli yürüyüş yaptı. DİSK Trakya Bölge Temsilciliği öncülüğünde Antik Park’ta toplanan yaklaşık 150-200 kişi, ellerindeki meşaleleri yakarak bir süre hükümet aleyhinde slogan attı.

 

VAN

Van’da, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri, zamları protesto etmek amacıyla meşaleli yürüyüş yaptı. Mavi Plaza İş Merkezi önünde toplanan grup, ellerindeki meşalelerle Sanat Sokağı’na kadar yürüdü.

 

TRABZON

Trabzon’da bir araya gelen emek ve meslek örgütleri Merkez Postane’den Meydan Parkı’na kadar meşaleli bir yürüyüş yaptı.

 

Trabzon Merkez Postane önünde saat 18,00’de bir araya gelen emek örgütleri buradan meşalelerle beraber ıslık ve sloganlarla Maraş Caddesi üzerinden Meydan Parkı’na bir yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe yaklaşık 150 kişi katıldı.

 

Yapılan basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.

 

SİNOP

Sinop Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılan açıklamayla kriz, zamlar ve 2009 bütçesi protesto edildi. Eylemde Başbakan’ın krizin etkileri psikolojik açıklamaları da eleştirildi. Yapılan basın açıklamasında Başbakan’ın krizin etkilerini hafife aldığı belirtilerek IMF patentli halk düşmanı bütçeyi onaylamakta bir sakınca görmediği hatırlatıldı. Emekçilerin ise, ümüklerini sıktırtmamakta kararlı oldukları ifade edildi.

 

 

ITUC ETUC