Image Map

AVRUPA PARLAMENTOSU'NDAN 1 MAYIS'IN TAKSİM'DE KUTLANMASINA DESTEK!

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raporu yayınlandı. AP, 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması ve sendikalar yasasının değiştirilmesi çağrısında bulundu. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi’nin konu ile ilgili açıklaması:

AVRUPA PARLAMENTOSU’NDAN 1 MAYIS’IN TAKSİM’DE KUTLANMASINA DESTEK!

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen Ruijten’in hazırladığı Türkiye raporu dün yayınlandı. Hollandalı milletvekilinin raporu parlamentoda 52 ret ve 43 çekimser oya karşın 528 oyla kabul edildi. Oomen-Ruijten raporu “Reformları hızlandırın çağrısı” olarak özetliyor.
Reformların hızlanması gereken alanlar arasında elbette işçi hakları ve sendikal özgürlükler de bulunuyor.

Avrupa Parlamentosu, Türkiye hükümetini, ILO sözleşmelerine uygun yeni bir sendikalar yasası çıkartmaya ve 1 Mayıs’ın barışçıl bir şekilde Taksim Meydanı’nda kutlanmasını sağlamaya davet ediyor.

Rapora göre; Avrupa Parlamentosu sendikalar yasasında herhangi bir ilerleme olmamasından dolayı üzüntü duymakta ve TBMM’yi ILO sözleşmelerine uygun yeni bir yasa yapmaya çağırmaktadır. “Sendikal faaliyetlerin kısıtlanmaya devam ettiği” ifadesi de raporda yer almaktadır.

Ayrıca Avrupa Parlamentosu, hükümeti örgütlenme özgürlüğüne saygı duyarak 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nda barışçıl gösterilerin yapılabilmesi için sendikalarla birlikte ortak bir çözüm bulmaya çağırmaktadır.

Biz de bu vesile ile 1 Mayıs’ın “Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak, Dünya’nın pek çok ülkesinde olduğu gibi tatil ilan edilmesi talebimizi bir kez daha yineliyoruz. Avrupa Parlamentosu’nun da vurguladığı gibi; hükümet sürekli ertelediği 2821 ve 2822 sayılı yasaları, hiç vakit kaybetmeden ILO sözleşmelerine uygun şekilde düzenlemelidir. Sendikal hak ve özgürlükler önündeki bütün engeller kaldırılmalıdır.

DİSK olarak, Avrupa Sendikalar Konfederasyonu’na üye sendikaların temsilcilerini ve Avrupa Parlamentosu milletvekillerini, 1 Mayıs 2009 günü Taksim Meydanı’nda yapacağımız kutlamalara, daha önce davet etmiştik. Bu davetimizi yineliyoruz hem Avrupalı işçileri hem de bu rapora oy vererek, 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması özgürlüğüne destek veren milletvekillerini 1 Mayıs’ta bizimle birlikte olmaya davet ediyoruz.

 

ITUC ETUC