Image Map

DİSK, KESK, TMMOB VE TTB, IMF-DB TOPLANTILARINA KARŞI EYLEMLER DÜZENLİYOR!..

                                                                                                                   

DİSK, KESK, TMMOB, TTB tarafından, 6-7 Ekim 2009 tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak IMF ve Dünya Bankası toplantılarına karşı düzenlenen  “alternatif etkinlikler” programı çerçevesinde DİSK-KESK-TMMOB-TTB genel başkanlarının etkinliklerle ilgili kamuoyunu ve basını bilgilendirecekleri ortak basın toplantısı  29 Eylül 2009, Salı saat 12:30’da Taksim Gezi Parkı’nda yapıldı.

 

KESK Genel Başkanı Sami Evren’in okuduğu açıklama şöyle:

 

 

KEMER SIKMAYA, EŞİTSİZLİĞE, SÖMÜRÜYE HAYIRR30;

BAŞKA BİR DÜNYA MÜMKÜN!

Burada dünyayı felakete sürükleyenleri protesto etmek için toplandık. Onlar her zaman sömürünün, baskının, eşitsizliğin yanında yer aldılar. Dünyayı krizlerle felakete sürüklediler.

 

Onları yakından tanıyorsunuz. Onlar, ekmeğimize, özgürlüğümüze, ücretimize sürekli müdahale ettiler. Müdahaleye devam etmek istiyorlar.

 

Onlar bütün dünya işçi sınıfını ve ezilen halklarını ağır sömürü düzenine mahkûm eden uluslararası sermaye örgütleridir. 

 

Onlar İMF ve Dünya Bankası’dır. Yıllar boyunca hükümetlere yoksullaştırıcı politikaları dayatmış, ülke bütçelerini faiz ödeme aracı haline getirmiş, dünya halklarını açlığa terk etmiş ve dünya sermayesini evrensel işçi haklarına karşı örgütlemişlerdir. Şimdi, yıllık toplantılarını yapmak üzere İstanbul’a gelmek istiyorlar. AKP hükümeti, sermaye ve İMF destekçileri onları en iyi şekilde ağırlamak için seferber oldular.

 

Biz ise onların politikalarını  istemiyoruz.

 

Değerli arkadaşlar

Küresel kriz milyonlarca insanı açlığa, yoksulluğa sigortasız ve güvencesiz çalışmaya sürüklerken, bu örgütler, dünyaya yeniden düzen vermeye kalkışıyorlar.  Küresel krizde tartışılır hale gelen inandırıcılıklarını yeniden onarmak istediklerini açık açık söylüyorlar. Onarım yeri olarak İstanbul’u seçtiler. Bu toplantıda “Meşruluğumuzu kesinleştirmenin ve etkinliğimizi artırmanın yollarını tartışacağız.” diyorlar.

 

Biz ne sizi, ne politikalarınızı, ne önerilerinizi görmek ve duymak istemiyoruz. Bu ülkenin gerçek sahipleri yani emekçileri, yani işsizleri, yani yoksulları, sizi evimize, ülkemize çağırmadık. Bizim davetlimiz değilsiniz.

 

Biz bu ülkenin insanları, sizi ve temsil ettiğiniz ideolojiyi, hiç bitmeyen kemer sıkmaktan ibaret olan politikalarınızla çok yakından tanıyoruz. Bu ülkenin emekçileri, yoksulları, ezilen halkları sizin dayattığınız politikaların bedelini düşen ücretiyle, artan sömürüyle, işsizlikle, paralı hale gelen sağlık hizmeti ile sigortasız çalışmak zorunda kalmasıyla, eğitimin paralı hale gelmesiyle, talan edilen kamu fabrikasıyla, tohum ekemediği toprağıyla çok iyi bilmektedir.

 

Bu küresel krizin dünyanın her yerinde milyonlarca insanı işsiz ve yoksul bıraktığını kabul ediyorsunuz. Ama bütün bunlardan kendinizi sorumlu tutmuyorsunuz. İşlerin artık eskisi gibi gitmeyeceğinin de farkındasınız. Bu nedenle “inandırıcılığını yeniden sağlamak ve meşruluğumuzu onarmaya çalışıyorsunuz.

 

İstanbul sizin meşruluk sağlayacağınız bir yer değildir. İstanbul’un tarihine 15-16 Haziran’larla, 1 Mayıs’larla, kitlesel grevlerle, emeğin mücadelesi kazınmıştır. Bir gün gelecek, emeğin mücadelesi elbette sizin kararlarınızı da politikalarınızı da süpürüp atacaktır.

 

Değerli arkadaşlar

İstedikleri kadar toplantı yapsınlar, istedikleri kadar kararlar alsınlar. Emeğin kazanımlarını ortadan kaldırmak dünya halklarını yoksullaştırmak ve hükümetlere baskı yapmak için ve  ne hayaller beslerlerse beslesinler. Artık bir dönem kapanmaktadır. Kendilerinin yol açtığı 2008-2009 dünya krizi onların meşruluğunu tuzla buz etmiştir. Dünya işçi sınıfı ve dünyanın ezilen halklarına önümüzdeki dönemde kendi politikalarının eskisi gibi kolayca dayatamayacaklardır. Politika ve kararları bundan sonra hep daha çok tartışılacak, daha çok reddedilecek ve kabul edilmeyecektir.

 

Bu kurumlar yıllardır dünya işçilerini ve halklarını başka bir dünyanın mümkün olmadığına inandırmaya çalıştılar. Yıllarca başka alternatif yok dediler. Her sorunun piyasada çözüleceğini söylediler. Paylaşma ve dayanışmanın gelişmeyi engellediğini, rekabetin önünün açılması gerektiğini savundular. Ama 2008-2009 krizi bu iddialarını yerle bir etmiştir. Bütün dünya işçi sınıfı, dünyanın ezilen halkları bu krizde onların gerçek yüzünü bir kez daha görmüştür. Gerçek yüzlerini saklamak için artık çok daha büyük çaba harcamaları gerekmektedir. 

 

Onların şehrimiz İstanbul’da bizim hakkımızda yeni kararlar almasının bizim için hiçbir hükmü yoktur. Buradan alacakları kararları meşru görmeyeceğimizi, Hükümetlerin bu kararlara uymaması için mücadele edeceğimizi ilan ediyoruz. 

 

Başka bir dünya mümkündür, alternatif vardır. Emekçileri, ezilenleri bu ülkenin sorumlu bütün insanlarını İMF ve Dünya Bankası’nı protesto etmeye onlara evinize gidin demeye çağırıyoruz.

 

 

DİSK-KESK-TMMOB-TTB

 

 

KAMPANYA PROGRAM:

1 Ekim 2009 Perşembe  günü Uluslararası sermayenin ekonomik örgütü IMF’nin  buyruklarıyla ve AKP iktidarı eliyle uygulanan sosyal güvenliğin iflasını belgeleriyle gözler önüne serecek, “1. yılında sosyal güvenlik üzerinde oynanan oyunları” protesto edilecektir.

Merkezi olarak İstanbul da olmak üzere tüm bölgelerde kitlesel basın açıklamaları, yürüyüşler gerçekleştirilecektir.

İstanbul yürüyüşü 1 Ekim Perşembe günü saat 12.30 da Tünel -Taksim  arasında yapılacaktır.

3 Ekim 2009, Cumartesi  günü İstanbul’da Beyoğlu, Kartal ve Sarıyer de  düzenlenecek etkinliklerle IMF ve DB protesto edilecek ve “Kriz mağdurlarının Sesi” yükseltilecektir .

Beyoğlu Etkinliği;

3 Ekim Cumartesi günü 13.00-17.00 saatleri arasında Tünel Orhan Adli Apaydın Salonu’nda (İstanbul Baro Binası altı) yapılacaktır.

Toplantıda, işçi, işten atılmış işçi, işsiz, emekli, memur, öğrenci, kadın, sel felaketine uğramış emekçi, emekçi mahallesinde tüp patlaması sonucu hayatını kaybeden emekçi ailesi, Tuzla tersanelerinde hayatını kaybeden emekçi ailesi,  kayıt dışı çalıştırılan işçi, sağlık emekçisi, işsiz mühendis gibi kriz mağdurları konuşacak, tiyatro gösterileri, konserler yapılacaktır. Emekten yana akademisyenler tarafından konu hakkında bilgilendirmeler gerçekleştirilecektir. “Kar değil İnsan” ve “Krizin nedeni kapitalizm” şiarları yükseltilecektir.

Kartal ve Sarıyer de yapılacak çalışmalar için o bölgelerde bulunan DİSK, KESK, TMMOB, TTB  yerel örgütleri ve bölgedeki  diğer toplumsal muhalefet örgütlerinin oluşturacağı programlar  gerçekleştirilecektir.

6 Ekim 2009, Salı  günü merkezi olarak İstanbul-Taksim’de ve bütün İller de IMF ve DB ye karşı SES VER” kitlesel gösterileri gerçekleştirilecektir.

İstanbul gösterisi 6 Ekim Salı günü Saat 11.00 de Taksim Gezi Parkı’nda  yapılacaktır.

Bu program çerçevesinde yapılacak etkinliklere vereceğiniz destek ve dayanışma için şimdiden teşekkür ederiz.

ITUC ETUC