Image Map

ETUC projesi kapsamında Türkiye'ye gelen İngiltere'den TUC, İtalya'dan CGIL, CSIL ve UİL konfederasyonları DİSK'i ziyaret etti…

ETUC projesi kapsamında Türkiye’ye gelen İngiltere’den TUC, İtalya’dan CGIL, CSIL ve UİL konfederasyonları DİSK’i ziyaret etti

ETUC tarafından AB’ye üye sendikalar ile Türkiye’deki sendikalar arasındaki ilişkiyi güçlendirmek için yapılan “İşçiler Bir Arada Projesi” kapsamında İngiltere’den TUC ve İtalya’dan CGIL, CSIL ve UİL konfederasyonları, 8 Ekim’de DİSK’i ziyaret etti.

 

DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve DİSK/Sosyal-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Cancı, yaklaşık 50 kişilik grubun ziyaret ettiği toplantıda bir konuşma yaptı.

 

Cancı konuşmasında, “Sizleri ülkemizde görmekten mutluluk duyuyoruz, ülkemize hoşgeldiniz diyorum. Biliyorsunuz pazartesi günü Konfederasyonumuzun merkezinde DİSK Genel Başkanı Sayın Süleyman Çelebi’ye bir saldırı yapıldı ve şu an hastanede yatıyor. Başarılı bir ameliyat geçirdi, en kısa zamanda kendisini de aramızda göreceğiz.

Genel-İş Sendikamızın İzmir’de 275 üyesi Karşıyaka Belediyesi’ne bağlı Kent AŞ’de 30 Nisan 2009 tarihinde işten çıkarıldılar. 1 Mayıs 2009 tarihinden bugüne direnişleri devam ediyor. 16 Eylül 2009 tarihinde İzmir’de başlatmış oldukları 600 km’lik fiili yürüyüşlerini devam ettirmektedirler. 17 Ekim 2009 tarihinde Ankara’da olacaklar. Bu arkadaşlarımızın talebi sadece işlerine dönmek değil, ülkemizde sağlık alanında ve işten çıkartmalara bir tepki olarak da bu yürüyüşü yapıyorlar.

Bilindiği gibi IMF ve Dünya Bankası toplantıları İstanbul’da yapıldı. İstanbul’da çeşitli etkinlik ve eylemler gerçekleştirildi. İstanbul Taksim’de Çarşamba günü yapılan basın toplantısına, İstanbul polisi hiçbir uyarıda bulunmaksızın, demokratik tepkisini gösterenlerin üzerine gaz bombaları ile saldırdı. 100’e yakın arkadaşımız gözaltına alındı. Polisin yolları kapatması nedeniyle, bir yurttaşımız gazdan etkilendi ve hastaneye götürülemediği için hayatını kaybetti.

Burada kullanılan tavır 2007, 2008 ve 2009 1 Mayıs’ında polisin yaptığı tavrın aynısıydı ve orantısız güç kullandılar” dedi.

 

Ali Cancı daha sonra konuşmasına, DİSK’in kuruluşu, tarihsel gelişimi ile ilgili bilgi verdikten sonra, Türkiye’de sendikal harekette sorunların devam ettiği ve uygulanmaya yönelik yasaların hala yeterli olmadığını, buna karşılık mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

 

Ardından söz alan TUC Konfederasyonu’ndan Sean Bamford, “Öncelikle Süleyman Çelebi’ye yapılan saldırıyı kınıyoruz ve geçmiş olsun diyoruz. DİSK/Genel-İş Sendikası’na üye Kent AŞ’de işten atılan işçilerin mücadelesini destekliyoruz. Bu mücadelenin kazanılması çok önemlidir. Geçmişte ve çok yakın zamanda işçilerin çok kötü muamelelere maruz kaldı. Bu açıdan bu mücadelenin kazanılmasının oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz.

Bizim neden burada olduğumuza gelince biz bir projenin kapsamı doğrultusunda buradayız. Ana amacımız Türk ve AB Sendikaları arasında iletişimi kuvvetlendirmek, birbirimizi anlamak ve ortak çalışmalar yürütmektir. Tabi ki biz ETUC olarak ve İngiltere ve İtalyan hükümetleri Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyoruz. Ancak hala AB Müktesabatı konusunda çekinceler bulunmaktadır. Özellikle işçilerin hakları, sendikal haklar, çocuk emeği ve kadınların sendikalara katılımı konusunda sıkıntılar var. Bu konular üzerine Türk sendikalar konusunda çalışmak istiyoruz. Çok önemli bir ilke var her zaman söylediğimiz, R16;İşçilerin hakları ne kamu ne de özel sektörde bölünemez’. Bizi buraya davet ettiğiniz için teşekkür ederiz” dedi.

 

İtalya’dan üç konfederasyonu temsilen konuşan Pucci Rosaria da, “Herkesi aynı içtenlikle selamlıyorum, Sayın Süleyman Çelebi’ye geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Sizi tanımak bizim için çok önemli oldu. Biz buraya gelmeden önce Türkiye’deki sendikal hareketi tanımaya yönelik yüzeysel de olsa bir şeyler okumuştuk. Sayın Başkan’ın anlattıkları bizim için çok aydınlatıcı oldu. Ve burada bizim fark ettiğimiz şey 1950’li yıllarda İtalya’da meydana gelen şeyler 2009 yılında ve AB’ye üye olmak üzere olan Türkiye’de hala devam etmekte. 1 Mayıs’larda emekçilerin bu kadar cezalandırılmasına şaşırdık. İtalya’da da Taksim’i unutmadık. Emekçiler bayramını kutlamaya çalışırken yaşadıklarını unutmadık. Ümidimiz bir arada olmasak da 1 Mayıs’ı istediğimiz yerde, emekçilerin bayramı olarak kutlayabilmek. Tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Ama aynı zamanda emekçiler adına teşekkür de etmek istiyorum. Her şeye rağmen çok büyük mücadele veriyorsunuz, yaşasın DİSK diyorum” dedi.

 

Son olarak ETUC Proje Koordinatörü Jeff Bridgford konuştu, “Sayın Süleyman Çelebi’ye geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Sendikal hareketin daha da ivmelenmesini istiyorum. AB’de Türk ve AB sendikaları arasında temasın artmasını istiyor. Bu projelerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bunun iyi bir başlangıç olduğunu biliyoruz. ETUC’un iki sene önce yapılan kongresinde Türkiye’nin AB üyeliği tam olarak desteklendi. Fakat bir takım koşullar var ama bu koşulların hiçbiri engellemeye yönelik değil. Bunlar sendikal ve toplusözleşme haklarını daha iyiye götürmek için hem özel hem de kamu sektöründe gördüğümüz kadarıyla Türkiye’de sendikalı olmanın ne kadar zor olduğunu gördük ve mücadelenizi takdir ediyoruz” dedi.

ITUC ETUC