Image Map

DİSK'TEN TEKEL İŞÇİLERİNE "DAYANIŞMA SOFRASI"R30;

 

 

DİSK direnişteki TEKEL işçileriyle dayanışmak için, 30 Ocak 2010 Cumartesi günü saat 13:00’da Türk-İş Genel Merkezi önünde bulunan 3 bin işçiyle öğle yemeğinde bir araya gelerek DAYANIŞMA SOFRASI kurdu.

DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, TEKEL işçileriyle dayanışmak için kurulan DAYANIŞMA SOFRASI’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Sevgili Sınıf Kardeşlerim

 

Sizleri Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK adına, sınıf kardeşleriniz adına yürekten selamlıyorum.

 

Haftalardır kar kış demeden, baskılara karşı koyarak, ailelerinizden uzak fakat sınıf kardeşlerinizle yüreklerinizi bireştirerek, mücadele azmi ve yoldaşlık sıcaklığıyla direnişinizi sürdüyorsunuz.

 

Bütün zorluklara rağmen, bütün engellemelere, baskılara rağmen, en sonunda kazanan sizler olacaksınız.

 

Onlar sizi duymak istemeyebilirler, halinizi, haklılığınızı görmek istemeyebilirler. Fakat işçi kardeşlerim, bütün Türkiye sizi duyuyor, sizi görüyor, haklılığınızı sonuna kadar destekliyor ve yürekleri burada sizin için çarpıyor. TEKEL işçisi dendiğinde, sizin isimleriniz direnç ve mücadeleyle birlikte anılıyor.

 

DİSK’li sınıf kardeşleriniz de haftalardır sizin yanınızda, sizin mücadelenizin yanında yer alıyorlar. Samsun’dan Diyarbakır’a, Adana’dan İzmir’e, Edirne’den Kocaeli’ne kadar, örgütlü olduğumuz bütün illerde ve işyerlerinde dayanışma eylemleri yapılıyor.

 

Sevgili Kardeşlerim

 

İleride birgün, geriye dönüp bakıldığında tarih sizi yazacaktır. Sizin mücadelenizin Türkiye işçi sınıfı mücadelesine katkısını; sizin mücadelenizin demokrasi, hak ve özgürlük mücadelesine katkısını anlatacak.

 

Değerli Sınıf Kardeşlerim,

 

“Direne direne kazanacağız” sloganının yanında artık Türkiye’nin dört bir köşesinde “Birleşe birleşe kazanacağız!” sloganları da atılıyor. Bu slogan boşuna atılmıyor. Çünkü sizin mücadeleniz, çünkü itfaiye işçilerinin, belediye işçilerinin, sağlık işçilerinin, metal işçilerinin mücadelesi işçi sınıfının birleşmekten ve birleşik mücadele sürdürmekten başka şanslarının olmadığını ortaya koydu.

 

Emekçilerin de bir gün özledikleri ülkede yaşayabilmesi birleşmekten, dayanışmaktan, paylaşmaktan ve ortak mücadele yürütmekten geçiyor.

 

O halde şimdi sevgili kardeşlerim kolkola girerek hep bir ağızdan, şu sloganı “yüksek tepelerde” oturanlar duysun diye hep birlikte haykıralım:

“Hak-lı-yız, ka-za-na-ca-ğız!”

 

Hepinizi tek tek kucaklıyor, mücadelenizde sonuna kadar yanınızda olacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz.

 

Haklısınız ve kazanacaksınız…

ITUC ETUC