Image Map

ITUC ve ETUC'tan TEKEL ile Dayanışma Mektubu

Sayın Başbakan ERDOĞAN,
Türk Hükümetinin özelleştirme kararı neticesinde Tekel depolarında çalışan 12.000 işçinin işten çıkarıldığını öğrenmiş bulunmaktayız.
Bu çalışanların aileleri ve destekçileri ile birlikte işyerlerinin kapatılmasına karşı 15 Aralık 2009 tarihinden itibaren TÜRK-İŞ Genel Merkezi önünde protesto gösterileri gerçekleştirdiklerinden haberdarız.
Ayrıca gösterilerinin üçüncü gününde güvenlik güçlerinin tazyikli su ve biber gazıyla gösterilere müdahale ettiğini de biliyoruz.
ETUC ve ITUC söz konusu endüstriyel uyuşmazlık ve diğer endüstriyel uyuşmazlıklarda güvenlik güçlerinin şiddet içeren müdahalesini açıkça kınamakta ve gelecekte yapılacak barışçıl işçi eylemlerine yönelik şiddetten uzak durmasını Türk makamlarından talep etmektedir.
ETUC ve ITUC sizin Tekel çalışanlarını temsil eden sendikalarla şahsi olarak müzakerelerde bulunduğunuzu bilmektedir. Size, Tekel çalışanlarının taleplerini karşılayacak bir sonuca ulaşabilmek için elinizden gelen her şeyi yapma çağrısında bulunmaktayız.
Türk Hükümetine TEKGIDA-İŞ ve TÜRK-İŞ ile müzakerelere devam etmesi ve işçilerin tüm özlük hakları ile birlikte yasalara uygun olarak diğer kamu işletmelerine nakledilmelerini sağlaması için çağrıda bulunuyoruz.
Avrupa ve Uluslararası İşçi Sendikaları Örgütleri ETUC ve ITUC olarak, temel ihtiyaçları doğrultusunda ve insan onuruna yakışır bir işgünü karşılığında insan onuruna yakışır kazanç hakları için verdikleri mücadelede Tekel çalışanlarını açık bir şekilde desteklemektedir.
Saygılarımızla,
John MONKS Guy RYDER ETUC Genel Sekreter ITUC Genel Sekreteri

ITUC ETUC