Image Map

DAVASI ZAMANAŞIMINA UĞRATILAN KEMAL TÜRKLER'İN KATİLİ, BİZİM VİCDANIMIZDA MAHKUM EDİLMİŞTİR!

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi’nin Kemal Türkler’in katledilmesiyle ilgili davanın zamanaşımına uğratılmasıyla ilgili basın açıklaması:

 

 

DAVASI ZAMANAŞIMINA UĞRATILAN KEMAL TÜRKLER’İN KATİLİ, BİZİM VİCDANIMIZDA MAHKUM EDİLMİŞTİR!

 

22 Temmuz 1980 tarihinde katledilen DİSK’in Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler’in katili Ünal Osmanağaoğlu’nun yargılandığı Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın 01 Aralık 2010 tarihindeki duruşmasında, dava zamanaşımı nedeniyle ortadan kaldırılmıştır.

 

Konfederasyonumuzun Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler’in faşist katiller tarafından katledilişinin 30. yılında suçluluğu Yargıtay Ceza Genel Kurulu kararıyla sabit bulunmuş sanığın davasının zamanaşımı nedeniyle ortadan kaldırılması adalet arayışlarımızı, çabalarımızı boşa çıkarılmış,  bizim ve kamuoyunun adalet duyguları bir kez daha rencide edilmiştir.

 

YARGITAY Ceza Genel Kurulu’nun DİSK’in Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler’in katil zanlısı Ünal Osmanağaoğlu hakkında verilen beraat kararını bozarak, sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması doğrultundaki kararına rağmen, mahkemece davanın zamanaşımı nedeniyle ortadan kaldırılmasına karar  verilmiştir.

 

Ülkemizin 12 Eylül karanlığına gömülmesinde önemli etaplardan biri olan Kemal Türkler’in katledilmesinin ardındaki sis perdesi hâlâ kaldırılabilmiş değil. 12 Eylül öncesinde, askeri müdahalenin zeminini hazırlayan planlı cinayetlerinden biri olan bu davada, sanık sandalyesinde oturan şahıs uzun yıllar yurtdışında firari olarak yaşadıktan sonra dava zamanaşımı süresinin dolmasına az bir zaman kala Kemal Türkler Ailesi avukatlarının uzun çabalarıyla sanık sandalyesine oturtulmuştur. 

 

Ünal Osmanağaoğlu hakkında cinayetten tam 16 yıl sonra dava açılmış, sanık 19 yıl sonra yakalanabilmiştir. Kemal Türkler cinayeti ile ilgili ilk dava 1981 yılında Ankara Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi’nde başladı. Bu davada ilk karar 7 Nisan 1987 tarihinde çıktı. Abdülsamet Karakuş ve Aydın Eryılmaz adlı tetikçiler Türkler’i öldürmekten 12’şer, olayda kullandıkları aracı gasp etmekten de 20’şer yıl ağır hapis cezasına çarptırılmıştır.

 

1999 yılından bu yana Kemal Türkler’in katil zanlısı olarak yargılanan Ünal Osmanağaoğlu’na 2003 ve 2007 yılında verilen iki beraat kararı da Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştur. Yargıtay, Osmanağaoğlu’nun cinayetin planlama aşamasında görev aldığını ve silahla ateş ederek, suça asli fail olarak katıldığına vurgu yaparak beraat kararını bozmuştur.

 

Ancak 2009 yılında Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi bu karara karşı bir üyenin muhalefet şerhiyle direnerek tekrar beraat kararı vermiştir.

 

Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada bir çok usul hatası yapıldığı gibi, sanık Osmanağaoğlu Yargıtay’ın bozma kararından sonra, bozma kararına karşı savunması alınması için bir türlü mahkemeye getirilmemiş, dava kasıtlı olarak uzatılmaya çalışılmıştır.

 

Bu durum, 7 TİP’linin öldürülmesinden de mahkûm olmuş bulunan sanığın birtakım güçler tarafından hala korunduğu ve gerçeklerin ortaya çıkmasının ve adaletin engellenmeye çalışıldığı izlenimi vermiştir.

 

Nitekim Mahkeme Başkanı’nın, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun cezalandırma doğrultusundaki bozma kararından sonra dosyadan çekilmek istemesi ve çekilme talebinin reddinden sonra da çeşitli mazeretler ileri sürerek duruşmalara çıkmaması, çıktığı son karar duruşmasında da, karardan sonra, sanığa tepki gösteren müdahil ve avukatlarına sert tepki göstererek,  müdahil ve avukatları ile izleyicileri polislere tartaklattırması, tarafgirliğini açıkça ortaya koymuştur.

 

DİSK ve Kemal Türkler ailesi adalet arayışlarını sürdürecek, sanığın ve Kemal Türkler cinayetinin arkasındaki karanlık odakların da ortaya çıkarılarak mahkûm edilmesi; 12 Eylül’e giden tüm karanlık tertiplerin aydınlatılarak gerçek adaletin sağlanması için uluslar arası yargı yolu dahil bütün çabaları gösterecektir.

ITUC ETUC