Image Map

DİSK ESKİ GENEL BAŞKANI ABDULLAH BAŞTÜRK MEZARI BAŞINDA ANILDIR30;

İlkeleri ve düşünceleriyle sendika hareketine rehberlik eden; işçi sınıfı mücadelesinin unutulmaz ismi DİSK Eski Genel Başkanı Abdullah Baştürk, ölümünün 20. yılında Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

 

Açış konuşmasını yapan DİSK Genel Başkan Yardımcısı İsmail Yurtseven, anmaya katılanları demokrasi ve sınıf mücadelesinde şehit düşenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşuna davet etti. Saygı duruşundan sonra, Abdullah Baştürk‘ün anısının ve mücadele geleneğinin işçi sınıfının bugünkü mücadelesinde sürdüğünü, AKP’nin emek düşmanı politikaları karşısında DİSK’in ve Genel-İş Sendikası’nın daha da büyütülmesi gerektiğini söyleyen Yurtseven Baştürk’ü özlemle andıklarını belirterek “Her sözünü rehber ediniyoruz” diyerek sözü Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekici‘ye bıraktı.

 

Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekici, “12 Eylül’cülere R16;Siz ancak benim ceketimi asarsınız’ diyen işçi sınıfının unutulmaz önderi Genel Başkanımız Abdullah Baştürk’ü saygı ve sevgiyle anıyoruz. 12 Eylül faşizmine karşı verdikleri mücadele bugün nasıl mücadele etmemiz gerektiğini de göstermektedir. Onlar üzerlerine düşenleri yaptılar, biz de onların yolundan sendikal mücadeleyi yükselterek sürdüreceğiz.” dedi. Ekici “Abdullah Baştürk’ün 12 Eylül’ün zindanlarında bile mücadeyi yükselttiğine” dikkat çekerek miras bıraktığı mücadeleyi daha da yükselteceklerini söyledi. AKP iktidarının 24 Ocak kararlarının sonucu olduğunu ifade ederek vahşi kapitalizm saldırılannın devam ettiğini belirten Ekici “Ondan aldığımız güç ile emekçi halkın yararına her türlü bedeli ödemenin onuru ile mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

 

DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün ise yaptığı konuşmada DİSK önderlerinin mücadeleleri ve anılarının bugün DİSK’e ışık tutmaya devam ettiğini söyledi. Görgün, “Abdullah Baştürk ilkeleri ve mücadelesi ile yolumuzu aydınlatan bir liderdi. 12 Eylül döneminde savunmalarını işçi sınıfına yakışır şekilde yaptı” dedi. 12 Eylül dönemindeki baskıların günümüzde de devam ettiğini vurgulayan Görgün, bu nedenle Abdullah Baştürk’ün çizdiği yolun sonuna kadar gideceklerini söyledi. Görgün sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP’nin Torba Yasa, KHK ve emek düşmanı politikalarına karşı tek seçeneğimiz mücadele, mücadele ve mücadele etmektir. Bugün sağlık emekçilerinin grevine omuz vermek üzere buradan Beyazıt’a gideceğiz.”

 

Anma törenine katılanlar, konuşmaların ardından ellerindeki karanfilleri Abdullah Baştürk’ün mezarına bıraktı. Törene Abdullah Baştürk’ün eşi Ayten Baştürk, DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, DİSK Genel Başkan Yardımcısı İsmail Yurtseven, Yönetim Kurulu üyeleri Muzaffer Subaşı, Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve Celal Ovat, Genel İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekici ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Birleşik Metal İşçileri Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Tekstil İşçileri Sendikası Genel Başkanı Rıdvan Budak ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Lastik-İş Sendikası Yönetim Kurulu Üyeleri ve sendikalara bağlı çok sayıda işçi katıldı.

 

DİSK eski Genel Başkanı ve CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi de anmaya katıldı.

 

Ayrıca anmaya, KESK eski Genel Başkanı Sami Evren, CHP İstanbul İl Başkanı, Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı da katıldılar.

 

***

ABDULLAH BAŞTÜRK’ÜN HAYATI:

Yalova‘nın Güney Köyünde doğdu.Ortaokulu maddi güçlükler nedeniyle yarıda bıraktı, işçiliğe başladı.Çeşitli işlerde çalıştıktan sonra 1950’de askere gitti. Dönünce sıhhi tesisatçılığa başladı. 1955 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri’nde sıhhi tesisatçı olarak çalışmaya başladı.

 

Sendikal hayatı

1961 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Sendikası’na üye oldu ve ilk genel kurulunda genel sekreterliğe seçildi. Bu sendikanın adı daha sonra İstanbul Belediye İşçileri Sendikası olarak değiştirildi. Baştürk’ün genel sekreteri olduğu sendika 1962’de milli tipe dönüştürüldü; adı Türkiye Genel Hizmetler İşçileri (Genel-İş) Sendikası olarak değiştirildi. Genel-İş’in kurucuları arasında olan Baştürk, Kasım 1962’de yapılan genel kurulda Genel-İş’in genel başkanlığına, 1964’de Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

 

1963 yılında Bursa belediye işçileri onun önderliğinde 274 ve 275 sayılı yasaların çıkmasından sonraki ilk yasal grevi yaptılar. 1966’da Yalınayakların Yürüyüşü olarak da anılan Çorum Belediyesi Temizlik İşçileri Yürüyüşü ve 1967’de Manisa Belediyesi işçilerinin grevi ve Anayasa Yürüşü‘ne önderlik etti.

 

Milletvekilliği

1969’da Yozgat Milletvekilliği’ne seçildi. 1971 yılında Kızılcahamam’da toplanan Türk İş Yönetim Kurulu’na Petrol İş, Deniz Ulaş İş, Yol İş genel başkanları ile birlikte Dörtler Raporu’nu sundu, Türk-İş yönetimini eleştirdi. Bu rapor daha sonra yeni katılımlarla 12’ler ve 24’ler Raporu adını aldı ve Türkiye İşçi Hareketi için Sosyal Demokrat Düzen Raporu’na dönüştü. Baştürk, 1973 seçimlerinde CHP‘den İstanbul Milletvekilliği’ne seçildi.

 

DİSK dönemi

Sendikanın 1976 Haziranı’nda Türk-İş üyeliğinden ayrılması ve DİSK’e katılması kararı almasına öncülük etti. Aralık 1977’de yapılan DİSK 6. Genel Kurulu’nda DİSK Genel Başkanlığı’na ve PSI yönetim kurulu üyeliğine seçildi. 1979 ve 1980 1 Mayıs kutlamaları nedeniyle iki kez tutuklandı.

 

12 Eylül

12 Eylül 1980 askeri darbesinin ilk saatlerinde gözaltına alındı, daha sonra tutuklandı ve 4 yılı aşkın bir süre cezaevinde kal
dı. DİSK davasında “Anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs” ettiği iddiasıyla TCK’nin 146. maddesinden idam talebiyle yargılandı ve beraat etti. Kimilerine göre proletarya ihtilali yoluyla sosyalist devlet kurmak iddiasıyla yargılandı.

 

Yeniden milletvekili

Bu arada 1987’de İstanbul Milletvekili seçildi. 1991 yılında yeniden faaliyete başlayan DİSK’in başına geçti.

 

Uluslararası alan

Abdullah Baştürk, uluslararası düzeyde de ağırlığı olan bir sendika lideri olarak tanındı. DİSK, 1985’de ETUC üyeliğine kabul edilince, ETUC Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi. Bu görevi ölünceye kadar sürdü. 1987 yılı sonunda, daha önce bir kez Nelson Mandela‘ya verilen İsveç Sendikal Hareketi Özgürlük Ödülü ile ödüllendirildi. DİSK Davası’nda yapmış olduğu savunma 1986’da “Türkiye’de Sendikacılık yargılanıyor: Abdullah Baştürk’ün Savunması” adıyla yayımlandı ve 1987’de PSI tarafından İngilizce olarak basıldı.

 

Vefatı

7 Aralık 1991‘de DİSK’in 8. Genel Kurulu’nu hazırlamak üzere DİSK Tüzük Genel Kurulu’nu topladı. Sendikaların mal varlıklarının yeniden geri alınması çalışmalarını yaparken beyin kanaması geçirdi ve 21 Aralık 1991 günü öldü.

ITUC ETUC