Image Map

ITUC, ETUC VE IFJ'NİN ORTAK PROTESTO MEKTUBU

ITUC, ETUC VE IFJ’NİN ORTAK PROTESTO MEKTUBU

Recep Tayyip Erdoğan

Başbakan

Türkiye Cumhuriyeti

Ankara

 

7 Mart 2011

Asılsız iddialarla bir gazetecinin/sendikacının tutuklanması

Sayın Başbakan,

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) ve Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) olarak sizlere gazeteci Ahmet Şık’ın tutuklanmasını protesto etmek için yazıyoruz. Ahmet Şık aynı zamanda, IFJ’ye ve ETUC ve ITUC üyesi DİSK’e bağlı Sosyal-İş sendikasının bir üyesidir. 3 Mart tarihinde, Ahmet Şık 6 gazeteci ile birlikte gözaltına alınmıştır: Nedim Şener, Doğan Yurdakul, Sait Çakır, Müyesser Yıldız, Çoşkun Musluk ve Yalçın Küçük. Ayrıca gazetecilerin evleri aranmış, bilgisayarlarına ve defterlerine el konulmuş ve dün de haklarında tutuklama kararı çıkmıştır.

Diğer iki gazeteci, İlkin Bayraktar ve Mümtaz İdil, geçen hafta tutuklanmış, İlkin Bayraktar polis tarafından ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılırken, Mümtaz İdil hala savcılığa sevk edilmemiş, ve sağlık problemi bulunmaktadır. Her ikisi de geçen hafta polis tarafından ofisleri basılan OdaTv.com haber sitesinde yazmaktadırlar. Üç gün önce Oda Tv yöneticiler polis tarafından gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır.

3 Mart günü sabah saat 7’de polis Şık’ın Beyoğlu’ndaki evinde arama yapmıştır; aynı zamanda Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde yayın yapan Haber Vesaire sitesinin de ofisinde arama yapılmıştır. Ahmet Şık, ait bu sitede editörlük yapmakta ve aynı zamanda Türkiye’den İngilizce haber sunan Bianet’te de yazmaktadır.

Şık, gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ile beraber Ergenekon davası üzerine iki kitap yazmıştır. Şimdi bu iki yazar hakkında “Ergenekon örgütü üyesi olmak” ve “halkı kin ve nefrete teşvik etmek” iddialarıyla haklarında dava açılmıştır. Aynı zamanda Şık, son 25 yılda emniyet teşkilatı içindeki “kimi grupların örgütlenmesi ” ile ilgili kitap hazırlıyordu.

Şık’ın ne Ergenekon davası hakkındaki kitapları ne bir gazeteci ve yazar olarak faaliyetleri yıkıcı bir faaliyet olarak değerlendirilemez. Aynı zamanda yukarda da bahsedildiği şekilde Şık’ın gözaltına alınış sürecinden de anlaşılıyor ki, siyasi konular hakkında yazan ve çalışan profesyonel kişilerin hedef alınmaktadır. kendi bulgularına dayanarak iktidarı eleştirdiği için, Şık’ın gazetecilik faaliyetlerinden dolayı hedef seçildığine inanmak için IJF, ETUC ve ITUC olarak çok güçlü nedenlerimiz bulunmaktadır.

Sayın Başbakan, sırf hükümetle aynı tarafta olmadığı için gazetecileri susturmak, Türkiye’nin de altına imza attığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ciddi bir ihlalidir. Basını susturmak, Avrupa Birliğinde adaylık sürecinde olan bir ülkeye yakışmamaktadır.

Bu nedenle, sizleri ülkenizde ifade özgürlüğünü garanti altına almak için gerekli tüm önlemleri almaya çağırıyoruz. IJF, ETUC, ITUC olarak Türkiye’de şuan sadece işlerini yaptıkları için tutuklu bulunan 68 gazetecinin serbest bırakılması için çağrıda bulunan Avrupa Gazeteciler Federasyonunu desteklemekteyiz.

 

Saygılarımızla,

Sharran Burrow                    Aidan White                        John Monks

Genel Sekreter                     Genel Sekreter                    Genel Sekreter

ITUC                                      IFJ                                         ETUC

 

 

ITUC ETUC