Image Map

METAL GREVLERİ SÜRÜYOR!.. GREVİN ADI BİLE YETTİ, AREVA'DA TİS KAZANIMLARLA İMZALANDI…

Areva fabrikasında 29 Mart’ta başlayacak olan grev, başlamadan, kazanımla sona erdi. Grevin başlamasına saatler kala, Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.

 

DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası üyelerinin 29 Mart’ta greve başlayacağı Areva fabrikasında 28 Mart gece geç saatlere kadar süren karşılıklı görüşmelerin ardından anlaşma sağlandı, 1700 işçiyi kapsayan TİS imzalandı.

 

1700 işçinin çalıştığı Areva, Alston ve Shinder fabrikalarında gece geç saatlere kadar süren görüşmelerin ardından işveren geri adım atarak Birleşik Metal-İş’in taleplerini kabul etmek zorunda kaldı. Sabah saatlerinde İstanbul’dan greve destek için yola çıkan grev treni Areva önüne vardığında işçilerin kutlamasına katıldı.

 

GREVDEKİ METAL İŞÇİLERİNE DESTEK İÇİN GREV TRENİ KALKTI!

21 yıl sonra greve giden metal işçilerine destek büyüyor. 29 Mart Salı günü, Gebze’de başlayacak greve destek için organize edilen “Grev Treni” sabah saatlerinde dayanışmak ve uğurlamak için gelenlerin coşkulu katılımıyla kalktı.

 

Grup Yorum’un da türküleriyle destek verdiği etkinlik, Areva’da sözleşmenin imzalanmasından dolayı şenlik havasında geçti.

 

KROMAN’DAKİ GREVE YARGI ENGELİ

Öte yandan yapılan MESS’in itirazını değerlendiren yargı Kroman’da 28 Mart’ta başlayacak olan grevi başka bir tarihe erteledi. Kroman’daki grev oylamasında R16;greve evet’ kararı çıkmıştı. Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde Osmangazi bölgesinde bulunan Kroman’da bine yakın işçi çalışıyor. Kroman, İstanbul Sanayi Odası’nın yayımladığı en büyük 500 şirket arasında da 2009 yılında 18’inci sırada yer almıştı.

 

TÜRK METAL ÜYELERİ, ASİL ÇELİK İŞÇİSİNE SALDIRDI

Birleşik Metal-İş’in başlattığı grev tüm hızıyla devam ederken işbirlikçi Türk Metal sendikası toplu iş sözleşme sürecinin yaklaştığı Bursa’daki Asil Çelik’te işçilere saldırdı. Yetki tespiti süresinin 4 Nisan’da dolacağı Asil Çelik’te Türk Metal üyeleri, Birleşik Metal-İş’teki üyeleri baskı ve tehditlerle kendi sendikalarına geçirmeye çalıştı.

 

Tüm baskı ve tehditlere rağmen DİSK/Birleşik Metal-İş’ten sadece 6 işçiyi istifa ettirebilen Türk Metal’in bu çabası boşa çıktı. Türk Metal, 24 Mart’ta ise işçi servislerinin bulunduğu noktalarda işçileri taciz etmeye başladı, ancak DİSK/Birleşik Metal-İş üyesi Asil Çelik işçileri de toplu şekilde hareket etmeye başladı. Bekleyiş sürerken Türk Metal yöneticileri, kendilerinin örgütlü olduğu yerde çalışan Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin akrabalarını işten atmakla tehdit etti. Türk Metal üyelerinin provokasyon girişimleri 25 Mart günü de sürdü.

 

Bu sefer işçilerin tepkisi sert oldu. İşbaşı yapmayan Asil Çelik işçileri Türk Metal üyelerini fabrikadan uzaklaştırdı. Asil Çelik’teki eylemin ardından Birleşik Metal-İş üyeleri sendikalarına katılmak isteyen arkadaşlarının üyeliklerini yaptırmak için notere gitti. Noter çıkışında yapılan açıklamada hiçbir gücün Asil Çelik işçilerinin birliğini bozamayacağı ifade edildi.

 

 

GREVLERLE İLGİLİ GENİŞ BİLGİ İÇİN AŞAĞIDAKİ ADRESE TIKLAYINIZ

http://www.birlesikmetal.org/

ITUC ETUC