Image Map

DİSK, KESK, TMMOB, TTB 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ'NDE ORTAKLAŞA ÇAĞRIDA BULUNDULAR…

 

SAVAŞ DEĞİL BARIŞ; ARTIK KİMSE ÖLMESİN!

 

İçtenlikle, bıkıp usanmadan “yeter artık” dedik, olmadı.

 

1 Eylül arifesinde Hükümetin yıllardır içeride süren sorun “çözmeme” çabasının daha da sertleşmesi bir yana kapı komşumuz SuriyeR16;ye de yöneldik muhtelif gerekçelerle.

 

Oysa çok değil 2003R16;te IrakR16;a binlerce ton “demokrasi” götüren uçaklara -ne yazık ki- ev sahipliği yapmıştık.

 

Türkiye insanının yüz akı olan ve komşumuz ülke halklarına -Hükümetlerine değil- biz sizin dostunuzuz dememizi sağlayan ise tezkerenin reddi için harcadığımız çabalardı.

 

Şimdi “içeride-dışarıda ölmek, öldürmek istemiyoruz, demokratik ortamlarda her yerde herkesle eşit, adil yaşamak istiyoruz” demek bile kabul edilemez bir noktaya geliyor.

 

Bugün 1 Eylül. Dünya Barış Günü.

 

Bu tarih bir savaşın bittiği gün değil, başladığı tarih. O savaş arkasında elli iki milyon ölü, milyonlarca yaralı, sakat ve moloz yığını haline gelmiş kentler ile acı ve gözyaşı bıraktı. Hatırlatmak isteriz: Türkiye nüfusu o tarihlerde 17-18 milyondu, şimdi ise 74 milyon!

 

TürkiyeR16;de bulunanlar, bu topraklarda insanca yaşamak isteyenler adına hiç uzatmadan, dolandırmadan bir kez daha söylüyoruz:

 

2011 yılının 1 EylülR16;ündeyiz ve ne yazık ki bizde barış yok. Barış ne kelime bugünlerde ülkemizde uçaklar yıllardır şiddetle, savaşla çözemediğimiz Kürt sorununun “çözümü” için, bir kez daha, yine savaş için kalkıyor. Suriye için benzer süreç kapıda.

 

Sözün yine anlamının azaldığı günlerdeyiz ama umutla sesleniyoruz, sesleneceğiz.

 

İkinci dünya savaşının başladığı gün 1 Eylül, ilk sözümüz sanadır:

 

Evet, sen elli iki milyon ölü, milyonlarca yaralı, sakat ve moloz yığını haline gelmiş kentler ile acı ve gözyaşına yol açan saldırının başladığı günR16;sün.

 

Biliyoruz ve bütünüyle farkındayız, kabahat sende değil. Seni kirletenlere inat, savaşı bitirmek değil savaşmamak, başlatmamak marifet olsun diye, o nedenle artık sen Dünya Barış GünüR16;sün.

 

Yine biliyoruz ki savaşmamak ve yerine barışı tesis etmede, marifet öncelikle güçlü olanın elindedir, o nedenle sözümüz Hükümetedir:

 

Bu ülkenin, bu coğrafyanın yoksul gençlerini savaşa/savaşlara sürüklemeyin, sorunları çözme cesareti gösterin, silahı ve şiddeti değil demokratik, eşit, adil bir yaşamı savunun, bunu insanımıza, OrtadoğuR16;nun halklarına çok görmeyin.

 

Sorumluluğunuz ağır; yüzünüzü içeride-dışarıda savaşa döndünüz.

 

Dönüp düne bakın! Dönüp tarihe bakın!

 

Evet, barış sabır ister, acıları hızla azaltmak cesaret ister, insana, demokratik ortama güven ister; bu ortamı sağlayacak eşitlikçi, adil, insan haklarına uygun, bir arada yaşam duygusunu geliştirecek demokratik adımlar atılmasını ister… Bunlar mümkün ama önce tüm bunları yapacak bir Hükümet ister.

 

Sözümüz silah ve şiddetle davaları için mücadele ettiğini düşünenleredir:

 

Dönüp düne bakın! Çekilmiş acılar, dökülen kanlar yetmez mi?

 

Dönüp tarihe bakın! Silahların sesinin olduğu yerde insanın sesi çıkmaz, duyulmaz. İnsana ihtiyacı olan tetiğe dokunmaz.

 

Sözümüz basınadır:

 

Savaş çığırtkanlığı yapan, baskının aracı olan, değerlerin değil silahların gölgesinde kalem tutanların işidir tetikçilik, kimseye yakışmaz. Sorumluluğunuz büyük, hep birlikte sınavdan geçiyoruz ve siz en görünür yerdesiniz.

 

Sözümüz insana yani sana ve kendimize, vicdanlara; bir anadan doğan, kalbi öldürmek için değil yaşam için atan herkesedir:

 

Kendimizi kandırmayalım, birbirimizi kandırmayalım. Eğer öyle düşünen -bir an için bile olsa- varsa tekrar hatırlatalım. Ne bizde ne başka coğrafyalarda, ne dün ne bugün öldürmek çare oldu, daha fazlası hiç olmayacak.

 

Neredeyse her evde, evde değilse komşuda, mahallede, köyde yitirdiğimiz bir canımız var, anaları, çocukları, eşleri, kardeşleri var.

 

Kim olursa olsun silaha, şiddete destek vermeyelim, vermediğimizden daha güçlü olarak çözüm için eşitlik, demokrasi, adalet isteyelim.

 

Bir kez daha sesleniyoruz: Savaş değil barış, Artık kimse ölmesin!

 

DİSK-KESK-TMMOB-TTB

ITUC ETUC