Image Map

ETUC: Finansal işlem vergisi istihdam yaratmak için kullanılmalı

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) Genel Sekreteri Bernadette Ségol, EurActiv’e verdiği röportajda finansal işlem vergisinin milyonlarca kişinin işini kaybetmesine yol açan mali krizin yaralarının sarılması için gerekli olduğunu ve vergi gelirinin çevreci büyüme ile istihdama harcanması gerektiğini söyledi.

ETUC Genel Sekreteri olduktan kısa bir süre sonra açıklamalarda bulunan Ségol, finansal işlem vergisinin üye ülkelerin Avrupa bütçesine katkısının yerini alacak bir mekanizma olarak düşünülmemesi gerektiğini söyleyerek verginin daha fazla yatırım, büyüme ve istihdam için harcanması gerektiğini ifade etti.
Ségol’e göre sosyal haklar tehlike altında ve Avrupa’nın sosyal modelinde Avrupa Komisyonu’nun Avrupa 2020 stratejisi çerçevesinde üye ülkelere yaptığı tavsiyelerin de rolü küçülmüş durumda.
Ücretlerin yapıcı bir iktisadi rolü olması ve verimli kamu hizmetlerinin Avrupa’nın ekonomik modeline fayda sağlamasına rağmen Komisyon’un daha fazla ‘esneklik’ ve ‘liberalleşmeye’ yoğunlaştığını ifade eden Ségol, bunun bir tehdit olduğunu söyledi.

Ségol’e göre toplumsal diyalogun Avrupa düzeyinde tekrar hayata geçirilmesi gerekiyor. ETUC Genel Sekreteri, toplumsal diyalogun ulus düzeyinde başarılı olduğunu ve bunun Avrupa düzeyinde de hayata geçmesini istediklerini söyledi.

Ségol, toplumsal diyalogda bütün tarafların sonuca yönelik bir yaklaşım benimsemesi halinde, uzun zamandır aşama kaydedilemeyen Çalışma Saatleri Yönetmeliği’nde olumlu bir sonuç alınabileceğini söyledi.

Çalışma Saatleri Yönetmeliği üzerinde görüşmelerin sonbaharda başlaması bekleniyor, ancak işverenler ve sendikalar halen görüşmelerin kapsamı konusunda uzlaşmaya varmış değil.

ITUC ETUC