Image Map

TÜRKİYE "ACININ VE ÖFKENİN" ÜLKESİ OLDU!..

 

DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün’ün, cezaevlerinde tutuklu bulunan sendikacılarla dayanışma eyleminde yaptığı konuşma:

Türkiye “acının ve öfkenin” ülkesi oldu!

 

Sevgili Arkadaşlar

Değerli Basın Emekçileri

 

Bugün burada, hukuk sistemini ayaklar altına alarak, iftira atılarak, başta DİSK/Genel-İş Sendikamızın yönetici ve üyeleri olmak üzere, haksız yere cezaevinde tutulan arkadaşlarımıza, yalnız olmadıklarını, onları unutmadığımızı, haksızlıklara, hukuksuzluğa ve adaletsizliğe karşı yüreklerimizin yine yanyana attığı ve yeni yıl dileklerimizi iletmek için toplandık.

 

Türkiye öyle bir ülke haline getirildi ki, her an, her saat gündem değişiyor. Acı ve yoksulluk soframızdan eksilmiyor. Bir yanda insanca yaşanabilecek ücret isteyen arkadaşlarımıza dayak atılırken, aynı anda diğer tarafta da anayasa konusunda görüşlerimiz alınıyor. Bir yanda İçişleri Bakanı sanatçıları, edebiyatçıları, aydınları da “terörist listesi”ne alırken, diğer tarafta da 35 köylü bombalarla katlediliyor.

 

Değerli Arkadaşlar

Türkiye “acının ve öfkenin” ülkesi oldu!

 

Gerçekleri yazanlar, demokratik muhalefet haklarını kullananlar, iktidardakiler gibi düşünmeyenler, yaşamak için en olmadık işleri yapmak zorunda kalanlar, güvencesizliğe, işsizliğe, adaletsizliğe ve hukuksuzluğa boyun eğmeyip karşı çıkanlar, dayaktan geçiriliyor, vuruluyor ya da cezaevlerine atılıyorlar.

 

“Zulüm ile abad olmaz!” diyenler zulüm yapmaya doymuyorlar!

 

“İleri demokrasi” masalları anlatanlar, demokrasinin en temel kurallarını ihlal etmekten çekinmiyorlar!

 

Halka açlık sınırının altında yaşamayı reva görenler, kendi maaşlarını %100’e varan oranda artırmak istiyorlar.

 

Yaşadığı çevreyi korumak isteyen köylüler, parasız eğitim isteyen öğrenciler dayaktan geçirilip cezaevlerine atılıyorlar.

 

Halkoyuyla seçilenlerin hakları iade edilmediği gibi, iktidar partisi, kendisi gibi düşünmeyenleri yasadışı ilan edebiliyor.

 

Artık AKP’ye muhalefet etmek bile “suç” sayılıyor!

 

Zulmün, hukuksuzluğun, adaletsizliğin sonu yok, sınırı gözükmüyor!

 

Değerli Arkadaşlar

 

AKP’nin daha önce gazeteciler, avukatlar, akademisyenler, siyasiler ve çeşitli mesleklerden muhaliflere yönelik operasyonları sonucunda gözaltına alınıp tutuklananlardan sonra DİSK/Genel-İş Sendikası yönetici ve üyesi sendikacılar da akla gelmedik yöntemler kullanılıp, iftiralar atılarak tutuklandıkları için yeni yıla cezaevlerinde girecekler.

 

Muhalefet etmenin “suç” haline getirildiği ülkemizde, kimin ne zaman tutuklanıp yıllarca cezaevlerinde tutulacağının belli olmadığı bir korku imparatorluğu oluşuyor.

 

Demokratik, siyasi mücadele kanalları bizzat hükümet tarafından tıkanarak insanlar yasadışılığa itilmektedir.

 

Yaşanılan gelişmeler çatışma ve şiddet ortamının gittikçe yayılması yönünde gelişmektedir. Bir yandan yeni anayasa tartışmalarını sürdürmeye çalışan hükümet, diğer taraftan da irrasyonel politikalarla birarada yaşama umudunu söndüren uygulamaları pervasızca sürdürmektedir.

 

Ülkemizin sonu belirsiz bir karanlığa sürüklenmesinin baş sorumlusu AKP iktidarıdır.

 

Değerli Arkadaşlar

Hukukun ve adaletin ayaklar altına alındığı bir dönemde, aramızdan koparılıp alınan dostlarımızla dayanışmak için buradayız.

 

Bugün sadece burada değil, Ankara, İzmir, Samsun ve Türkiye’nin birçok bölgesinden dostlarımıza dayanışma kartları gönderiyoruz.

 

Ve onlara diyoruz ki; yüreğinizi sıcak tutun!.. İçeride olmanız, özgür olmadığınız anlamına gelmez. Aksine, sizler özgür bireyler olduğunuz, ülkemizin esenliğini istediğiniz ve muktedirlerin zulmüne karşı gözünü kırpmadan mücadele ettiğiniz için özgür tutsaklarsınız.

 

Her zaman ve sonuna kadar yanınızdayız!

 

 

 

 

 

ITUC ETUC