Image Map

ETUC Avrupa Eylem Günleri

Avrupa Sendikaları Sokağa İniyor

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC), Avrupa Birliği liderlerinin Şubat ayı sonunda bütçe disiplinini sertleştirmeyi hedefleyen yeni sözleşmeyi tartışacağı zirve öncesi işçi ve emekçileri sokaklara çağırdı.

84 sendikayı bünyesinde toplayan ETUC, 30 Şubat’ta yapılacak Avrupa zirvesinden bir gün önce 29 Şubat’ta Belçika’nın başkenti Brüksel’de sokaklara çıkacaklarını duyurdu. Avrupa düzeyindeki eylem gününün sloganı şöyle belirlendi: “Aşırı, aşırıdır! Kemer sıkma tedbirleri krize verilecek tek yanıt değildir.”

Eylem kararı Brüksel’de bugün düzenlenen konferansta duyuruldu. ETUC Genel Sekreteri Bernadette Segol, “Hazırlık aşamasındaki bu sözleşmeye karşıyız zira tünelden çıkış için çözümler sunmuyor. Avrupa projesini frenlemektir, büyümeyi söndürecek bir frendir ve kesinlikle Sosyal Avrupa’yı frenlemektir” dedi.

Gösterilerde işçiler Avrupalı yöneticilere “sosyal kırılmayı durdurun! Alım gücünü azaltan ve gelecek perspektiflerini karartan bu kemer sıkma trenlerini durdurun!” çağrısı yapacaklar. 

ETUC, başka çözümlerin mümkün olduğunu belirterek “Alternatifler vardır. Oynanacak başka kartlar da var!” açıklamasında bulundu. 

Bütçe konusundaki uluslar arası anlaşma, 9 Aralık 2011’de Avrupa Konseyi’nde tartışılmaya başlandı. Avrupalı liderler, mali krize çözüm adı altında kemer sıkma politikalarını sertleştirmeyi planlıyor. ETUC, bu planda hiçbir büyüme perspektifi olmadığını belirterek, Avrupalı liderlerin bu yaklaşımını mahkum ediyor. “Yeniden canlanma ve yatırım tedbiri olmayan Ortodoks bütçesi ülkeleri krize sürüklüyor. Milyonlarca Avrupalının bugünkü önceliği, iş ve sosyal adalettir.”

ITUC ETUC