Image Map

ITUC'tan DİSK Genel Kurulu'na mesaj

Kongrenizi tebrik eder ve önümüzdeki günlerde yürüteceğiniz görüşmelerde başarılar dilerim.
İçinde bulunduğumuz günler, tüm dünyada işçiler için zor günler.

Başkan Çelebi, DİSK’in diğer yöneticileri ve katılımcılar, bu kongrenin daha önce karşılaşmadığımız kadar büyük bir işsizlik kriziyle karşı karşıya olduğumuz bir döneme denk geldiğinin farkındalar. 210 milyon kişi işsiz. Gençlerin durumu hiç iyi değil; her yıl 45 milyon kişi, bu rakamı kaldıramayacak ülkelerin emek piyasalarına dâhil oluyor.

Ve ortada istihdam için, insanlık onuruna yakışır işler için çalışan bir siyasi irade yok. Bilakis kemer sıkma politikaları Avrupa’yı silip süpürüyor, ekonomileri öldürüyor, talebi yok ediyor ve tabii emekçileri kurban hâline getiriyor. Onları sadece işlerinden değil, haklarından da ediyor; asgari ücretleri aşağı çekiyor, toplu sözleşmeleri katlediyor. Bu kabul edilemez. Bu arada siz, kendi iş kanunlarınızla birçok sorun yaşıyorsunuz. ILO standartlarına gerçekten uyan bir sendika yasası için reform çağrısında bulunduğunuz için sizi tekrar kutluyorum. KESK’le birlikte toplumsal dayanışma ve demokratikleşme için ortak bir program başlattığınızı biliyorum. Türkiyeli işçiler için, çocuklarınız ve torunlarınız için istihdam istediğinizi, ekonominizin gelişmesini talep ettiğinizi ve bu ekonominin temelinde insanca bir çalışma olmasını istediğinizi biliyorum. Sizi tebrik ediyoruz. Kadınlar için, onların eşitliği için, onlara adil ve eşit muamele edilmesi, işyerlerinde fırsat eşitliğinden cinsel tacizden kurtulmaya ve eşit ücrete kadar kadınlar için mücadele ettiğinizi biliyoruz.

Ayrıca Arap Baharı’nın yaşandığı Arap ülkeleri ile ve tabii Asya-Pasifik arasında coğrafi olarak çok önemli bir noktada bulunduğunuzu biliyoruz. Bu bölgelerdeki erkek ve kadın kardeşlerinize liderliğinizi göstermek konusunda çok önemli bir konumda bulunuyorsunuz. Sizi fikirlerinizi bizimle paylaşmaya davet ediyoruz ve bu kongreden çıkacak sonuçları dört gözle bekliyoruz. Sizi desteklediğimizi ve sizinle dayanışma içerisinde olduğumuzu açıkça belirtmek isterim. Her Türkiye vatandaşına insanlık onuruna yakışan bir iş sağlamak için çabalayan ve daha geniş bağlamda; bizim küresel ekonomiye toplumsal adalet, insanca iş ve istikrar getirmek arzumuzu paylaşan liderlerinizle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Tebrikler! Dayanışmayla!


http://www.youtube.com/watch?v=PanUivhDRZU

ITUC ETUC