Image Map

İNSANLIK SUÇLARINDA ZAMANAŞIMI OLMAZ! MADIMAK YANGINI UNUTULMAYACAK!

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici’nin, Sivas Katliamı’nın 19. yıldönümü vesilesiyle yayınladığı mesaj:

 

İNSANLIK SUÇLARINDA ZAMANAŞIMI OLMAZ!

MADIMAK YANGINI UNUTULMAYACAK!

 

2 Temmuz 1993’de gerici, faşist güçlerin planlı bir organizasyonuyla Sivas’ta “Pir Sultan Kültür Etkinlikleri”ne katılanlardan 35 aydın, sanatçı, yazar, kadın, genç, her şeyden önce insan, Madımak Oteli’nde yakılarak katledildiler.

 

Diğer politik katliamlarda olduğu gibi Sivas’ta da bütün deliller yok edilmiş, olayın gerçek yönlendiricileri yargı karşısına çıkarılmadığı gibi, yıllarca elini kollunu sallayarak Sivas’ta gezmelerine izin verilmiştir. Bir şekilde tutulup yargılananlar ise kollanmış, hafif cezalarla göstermelik kararlar verilmiş ve en önemlisi de, hem dönemin Adalet Bakanlığını yapan şahıs tarafından ve hem de bugünkü AKP hükümetinin milletvekilleri tarafından savunulmuşlardır.

 

Toplumsal duyarlılığın olduğu kimi davalarda olduğu gibi, uzadıkça uzatılan göstermelik yargılamaların sonucunda Sivas Katliamı Davası da “zamanaşımı”yla sonuçlandırılmıştır.

 

Oysa Sivas Katliamı’nda asıl suç, insanların düşünce ve kimliklerinin yok edilmesi maksadıyla katledilmesi ve dolayısıyla insanlığın katlidir. Bu katliam Türk Ceza Kanunu’nun 77. maddesince düzenlenen “İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar” başlığı altında değerlendirilmelidir. Aynı kanun bu suçlarda zamanaşımı olamayacağını da hüküm altına almaktadır.

 

Sivas Katliamı bugün hâlâ toplumun vicdanında kanayan bir yara olarak duruyor!

 

Geçmişi kapatmaya ve unutturmaya çalışmakla değil, onunla yüzleşerek toplumsal barışı sağlayabileceğimiz unutulmamalıdır. Madımak Oteli’nde diri diri yakılan 35 canımızı ne tarih unuttu, ne onların yakınları, dostları, sevenleri ve ne de toplumsal belleğimiz.

 

Madımak yangını unutulmayacak, insanlığa karşı işlenen suçlarda zamanaşımı kabul edilmeyecektir! Sivas Katliamı’nın bütün sorumluları tarih ve vicdanlarda mahkum edilmişlerdir ve Sivas Katliamı Davası genişletilerek tüm idari ve siyasi sorumluları yargı önünde de hesap vermelidirler.

 

İnsanlık düşmanı gericiliği ve ırkçılığı, Madımak katliamına yol açan siyasal eğilimleri bir kez daha kınıyor, yitirdiğimiz canları 19 yıl sonra aynı duygularla anıyoruz.

ITUC ETUC