Image Map

GAZİANTEP'TE PATLAYAN ŞEY AKP'NİN ORTADOĞU TAŞERONLUĞUDUR!..

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici’nin, Gaziantep’te 9 yurttaşımızın ölümüne neden olan patlamaya ilişkin açıklaması:

 

GAZİANTEP’TE PATLAYAN ŞEY AKP’NİN ORTADOĞU TAŞERONLUĞUDUR!

  • EMPERYALİSTLERİN BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ DAHA ÇOK YIKIM GETİRECEK VE HALKIMIZA DAHA BÜYÜK ACILAR YAŞATACAKTIR!

 

 

Gaziantep’te sokakta patlatılan bomba sonucunda 9 yurttaşımız yaşamını kaybetti, onlarcası yaralandı. Sivil halkı hedefleyen bu tür insanlık dışı saldırıların son bulmasını umut ediyor, halkımızı ateşe atan savaş politikalarını şiddetle kınıyoruz.

 

Yıllardır söylüyoruz; yıllardır akan kan ve gözyaşı gittikçe çoğalan bir şiddet sarmalı içerisinde halkımızı büyük acılarla karşı karşıya getiriyor. Gaziantep’te kimler tarafından yapıldığı belli olmayan fakat sivil halkı hedefleyen ve toplumu terörize ederek halkın siyasi iktidarın politikalarına sorgusuz sualsiz onay vermesine neden olan bu patlama AKP’nin bölge politikalarının direkt bir sonucudur.

 

Ortadoğu’nun emperyalizmin ihtiyaçları ve çıkarları doğrultusunda “Büyük Ortadoğu Projesi” adı altında yeniden şekillendirilmesi, yeni ölümler, yıkım ve yoksulluktan başka hiçbir şey vermemektedir bölge halklarına.

 

Soğuk Savaş döneminde ABD’nin “yeşil kuşak” projesinin parçası olarak bir “ABD üssü” haline getirilen Türkiye AKP politikalarıyla bugün de adı konulmamış “yeni paylaşım savaşı”nda emperyalizmin cephe ülkesi olarak konumlandırılmakta ve Ortadoğu’nun yeniden düzenlenmesinde çok yönlü işbirlikçi bir rol üstlenmektedir.

 

Bu politika doğrultusunda Türkiye, gizli servislerin ve Ortadoğu’da emperyalizmin özel kuvvet olarak kullandığı çapulcu sürülerinin cirit attığı bir bölge haline gelmiştir.

 

ABD’nin savaş taşeronluğunu yapmak, halkımızı emperyalist çıkarlar için hedef haline getirmek demektir. Ortadoğu iç savaşlarla, etnik ve dini boğazlaşmalarla kaosa sürüklenirken, Türkiye de bu kaosun parçası olarak Gaziantep’te yaşanılanlar gibi büyük acılarla yüz yüze kalacaktır.

 

Diğer taraftan AKP’nin Kürt sorunu konusundaki baskıcı ve yasakçı tutumu, Kürt siyasi hareketini tasfiyeye yönelik politikaları, demokratik siyasi kanalları kapatması, Kürt sorununa yönelik “silahlı” çözümü dayatması, kutuplaşma ve çatışmaları gittikçe derinleştirecektir.

 

İçeride ve dışarıda hak, hukuk, adalet tanımayan, baskı ve şiddet kullanmakta dur durak bilmeyen bir hükümetin ülkemizi sürükleyip getirdiği yer ortadadır: Daha fazla şiddet, daha fazla kan ve gözyaşı!

 

Bugünümüzü ve geleceğimizi olumsuz etkileyen bütün bu nedenlerle, Türkiye halklarının geleceğinin karartılmaması ancak ve ancak, ABD’nin Ortadoğu’da uygulamaya koyduğu politikalardan bütünüyle arınması; askeri anlaşmaları feshetmesi, Kürt sorununun çözümü konusunda Kürt halkının demokratik taleplerinin karşılanmasıyla olanaklı olacaktır.

 

Bölgesel güç olma hevesiyle Türkiye’yi kaosun ve çatışmaların ortasına sürükleyen AKP Hükümeti’ne sesleniyoruz: Ateşle oynamayın! ABD emperyalizminin çıkarlarına odaklanmış dış politika anlayışınızdan vazgeçin!

 

DİSK, halkı hedef alan terör ve şiddet eylemlerinin karşısındadır ve kınamaktadır.

 

Gaziantep’te yaşanan olayda yaşamını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.

ITUC ETUC