Image Map

TÜRKİYE ADIM ADIM SAVAŞA SÜRÜKLENİYOR! ABD TAŞERONLUĞUNA DA HAKSIZ SAVAŞLARA DA HAYIR!

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici’nin Akçakale’de beş yurttaşımızın savaşa “kurban” edilmesi ve Suriye’ye asker gönderme yetkisi veren tezkerenin onaylanmasına ilişkin açıklaması:

TÜRKİYE ADIM ADIM SAVAŞA SÜRÜKLENİYOR!

ABD TAŞERONLUĞUNA DA HAKSIZ SAVAŞLARA DA HAYIR!

 

·        Yoksul halk çocuklarının canı ve kanı üzerinden siyaset yaparak ülkemizi ateşe atan tezkere kararına onay verenleri kınıyoruz!

 

Emperyalizmin Ortadoğu’daki saldırgan politikalarının taşeronluğunu üstlenen AKP hükümeti Türkiye’yi her geçen gün kanlı bir savaşın içine itiyor.

 

Suriye’de iç savaşın derinleştirilmesi doğrultusunda askeri bir müdahalenin gerçekleştirilmesi için savaş çığırtkanlığı yapan ve “sınırları açan” AKP hükümetinin saldırgan politikalarının ceremesini daha şimdiden halkımız çekmeye başladı.

 

Suriye’den ateşlendiği söylenen havan toplarının Akçakale’ye düşmesi sonucunda üçü çocuk ikisi kadın 5 yurttaşımız yaşamını kaybetti. Bunu bir “fırsata” çevirmeye çalışanlar Meclis’te kapalı oturum düzenleyerek Suriye’ye asker gönderme yetkisi veren tezkereyi AKP ve MHP oylarıyla alelacele çıkarttılar.

 

Bu saldırgan politikalar Türkiye’yi bölgesel bir savaşın ve aynı zamanda bölgedeki etnik-dini boğazlaşmanın tam ortasına götüreceğine hiç kuşku yok. Suriye’ye dönük bir askeri müdahale bölgesel bir savaşın da tetikleyicisi olacak ve Ortadoğu bu şekilde iç savaşlarla, etnik ve dini boğazlaşmalarla kaosa sürüklenecektir.

 

Komşumuz Suriye’ye karşı herhangi bir dış müdahaleyi asla kabul etmiyor, halkımızı ateşe atan ve büyük acılar yaşatacak olan tezkere kararına onay verenleri kınıyor, bütün emperyalist güçlerin ve “işbirlikçilerinin” ellerini Suriye’den derhal çekmesini istiyoruz!

 

Bölgesel güç olma hevesiyle Suriye’yi rüştünü ispat edeceği bir sınav olarak gören AKP hükümetine bir kez daha sesleniyoruz:

 

ABD emperyalizminin ekonomik ve askeri çıkarları için ne savaşa gönderecek evlatlarımız ne de verilecek canımız var! Ülkemize büyük acılar yaşatacak bir ateşle oynuyorsunuz!.. Yoksul halk çocuklarının canı ve kanı üzerinden siyaset yapmaktan ve taşeronluktan vazgeçin!..

ITUC ETUC