Image Map

DİSK İLAN ETTİĞİ "FİLİSTİN HALKIYLA DAYANIŞMA GÜNÜ"NDE SOKAKLARDAYDI…

 

DİSK İLAN ETTİĞİ “FİLİSTİN HALKIYLA DAYANIŞMA GÜNÜ”NDE SOKAKLARDAYDI…

 

20 Kasım’ı Filistin Halkıyla Dayanışma Günü ilan ettiğini açıklayan DİSK, Ankara’da İsrail Büyükelçiliği önünde, İstanbul’da ise İsrail Konsolosluğu önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. “Filistin’e Özgürlük, Filistin Halkı Yalnız Değildir” pankartı açan DİSK, İsrail’e dur demenin, emperyalist saldırganlığa dur demek anlamına geldiğini söyledi. Ankara’da Büyükelçiliğe geldiklerinde polis barikatıyla karşılanan DİSK adına basın açıklamasını DİSK Genel Başkanı Erol Ekici okudu.

 

Filistin topraklarını paramparça eden, Filistin halkının yüzde 20’sini İsrail topraklarında yaşamak zorunda bırakan işgalci politikaların daha fazla işsizlik, yoksulluk, sefalet anlamına geldiğini söyleyen Ekici, Filistin’in bir devlet ve toprak parçasından öte bir yaklaşım ve duygu olduğunu vurguladı. Ekici, “Nerede bir ezilen, hakkı gasp edilen varsa Filistin’i anımsatır. İnsan onuruna ve vicdanına sahip çıka herkes Filistinlidir” dedi.

 

Filistin’e atılan her kurşunun, her bombanın yoksul halklara atılmış olduğunu söyleyen Ekici, DİSK’in de Filistin halkıyla dayanışmadan hiçbir zaman vazgeçmediğini belirtti. Ekici sözlerini İsrail’e seslenerek sürdürdü: “Yıllardır ABD emperyalizmi ve bölgedeki kukla rejimlerle işbirliği içinde uygulamadığınız zulüm, yapmadığınız baskı, kullanmadığınız silah kalmadı. Yine de Filistin halkının direnişini bitiremediniz. Artık Filistinlilerin özgürlüğüne saygı gösterin. İşgale ve zulme son verin”.

 

İsrail ve ABD ile yapılan askeri anlaşmaları, Kürecik füze kalkanını hatırlatan Ekici, AKP’ye de işgale ortak olmama çağrısı yaptı. Ekici’nin konuşmasının ardından kısa süreli bir oturma eylemi gerçekleştirildi ve basın açıklaması son buldu.

 

İSTANBUL

İstanbul’da ise DİSK üyeleri, Filistin halkıyla dayanışmayı yükseltmek için 4. Levent Metrosu önünden İsrail Konsolosluğu’na yürüdü.

 

 

Konsolosluğun bulunduğu sokak polis tarafından kapatıldı. DİSK üyeleri “Filistin’e özgürlük. Filistin halkı yalnız değildir” pankartıyla “Katil İsrail Filistin’den defol”, “Her yer Filistin, hepimiz Filistinliyiz”, “İşgalci İsrail, İşbirlikçi Erdoğan” sloganlarını attı.

 

Basın açıklamasını okuyan DİSK Genel Sekreter Adnan Serdaroğlu, “Katliamcı İsrail ordusunun Filistin’e ve Filistinlilere yönelik artırdığı saldırılar sonucunda onlarca insan yaşamını kaybetti. Aradan geçen on yıllara rağmen İsrail bölgedeki saldırgan ve insanlık dışı tavırlarına son vermediği gibi, ABD ve İsrail’deki seçimlere endeksli olarak da saldırıları sürekli artırdı” dedi.

 

Serdaroğlu, “4.5 milyon Filistinli dünyanın çeşitli ülkelerinde mülteci olarak yaşamakta ve dönüş hakları da bulunmamakta. Batı Şeria ve Gazze’de 3.5 milyon insan yoksulluklarla dolu ve her türlü haktan yoksun yaşıyorlar” diye belirtti.

 

“Filistin’de acı hiç bitmedi, Afganistan ve Irak, ABD işgali, Golan tepeleri ise yıllardan beri İsrail siyonizminin işgali altında. Bu nedenle Filistin’de İsrail’e ‘Dur’ demek, bölgedeki emperyalist saldırganlığa ‘Hayır’ demektir” diye konuşan Serdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün hükümet kameralar karşısında İsrail’e karşı tavırlar sergilemekte adeta ‘şov’ yapmaktadır. Bir yandan da ABD ve İsrail’e dostluğunu sürdürmektedir. İsrail’i korumak için ülkemizi savaş hedefi haline getirmektedir. Emperyalizme karşı tek bir somut adım atmazken nutuk atarken mangalda kül bırakmamaktadır”.

 

Serdaroğlu, özgür ve demokratik bir Filistin kurulana kadar Filistin halkı ile birlikte olacaklarını belirtti.

***

20 Kasım 2012 “FİLİSTİN HALKIYLA DAYANIŞMA GÜNÜ”nde DİSK Genel Başkanı Erol Ekici’nin Ankara’da, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu’nun İstanbul’da yaptığı konuşmanın tam metni:

KAHROLSUN EMPERYALİZM!

YAŞASIN ÖZGÜR FİLİSTİN!

 

Katliamcı İsrail ordusunun Filistin’e ve Filistinlilere yönelik artırdığı saldırılar sonucunda onlarca insan yaşamını kaybetti. Bir kez daha sivilleri hedef aldı, ağır can ve mal kayıplarına yol açtı. Aradan geçen on yıllara rağmen İsrail bölgedeki saldırgan ve insanlık dışı tavırlarına son vermediği gibi, ABD ve İsrail’deki seçimlere endeksli olarak da saldırılar sürekli artırıldı.

 

Filistin halkı paramparça olmuş durumda. Filistin nüfusunun yüzde 20’si İsrail sınırları içinde yaşıyor. 4.5 milyon Filistinli dünyanın çeşitli ülkelerinde mülteci olarak yaşamakta ve dönüş hakları da bulunmamakta. Dönseler de artık sığınabilecekleri bir ülkeleri yok! Batı Şeria ve Gazze’de 3.5 milyon insan yoksulluklarla dolu ve her türlü haktan yoksun yaşıyorlar. Filistinlilerin yüzde 60’ı işsiz, iş alanları da yok. Yüzde 50’si ise tam bir sefalet içinde yaşıyorlar. Günde 2 dolardan az gelire sahip insanlar nüfusun yarısından fazlasını oluşturuyor. Kontrol noktalarında insanlar aşağılanarak bekletiliyor, işkence yapılıyor, kurşunlanıyorlar.

 

ABD desteğiyle yıllar yılı süren İsrail işgalinin blançosudur bu. Filistin’de acı hiç bitmedi, Afganistan ve Irak ABD işgali, Golan Tepeleri ise yıllardan beri İsrail siyonizminin işgali altında. Şimdi sırada Suriye. Ve biliyoruz ki, İran da hedef tahtasında.

 

Bu nedenle, Filistin’de İsrail’e “dur!” demek, bölgedeki emperyalist saldırganlığa “hayır” demektir. Onurlu Filistin halkının yanında olmak, emperyalizme karşı yoksul Ortadoğu halklarının safında olmaktır.

 

Filistin nerededir? Kimi dünya haritalarında Filistin devleti yer almaktadır. Kimi haritalara göre Filistin Ortadoğu’dadır. Ancak Filistin bir toprak parçasından çok, bir anlayış ve bir duygudur.

 

ABD’de derisinin rengi yüzünden baskı gören Afrikalıların yaşadığı mahalleler Filistin’dir. Filistin, Güney Amerika’da ağaçları kesilen ırmakları kurutulan dağ köyleridir. Asya’nın uzak bir köşesinde dini özgürlükleri kısıtlanan Müslümanların yaşadığı kasabalar Filistin’dir. Ve Türkiye’de hak ettiği maaşı alamazken evine ekmek götürmey
e çalışan işçilerin çalıştığı fabrikalardır Filistin.

 

Nerede bir ezilen varsa, hakkını alamayan ama hakkını arayan birileri varsa orası Filistin’dir. İnsan onuruna ve insan vicdanına sahip çıkan herkes Filistinlidir. O yüzden Filistin halkına sıkılan her kurşun, atılan her bomba bize atılmış demektir.

 

HER YER FİLİSTİN! HEPİMİZ FİLİSTİNLİYİZ!

Bugün Türkiye’de sormamız gereken önemli bir soru var. Filistin halkının dostları kimlerdir? Bugün hükümet kameralar karşısında İsrail’e karşı tavırlar sergilemekte adeta şov yapmaktadır. Ama bir yandan da ABD ve İsrail ile dostluğunu sürdürmektedir. Hükümet ABD ve İsrail’i savunmayı amaçlayan füze üslerine ev sahipliği yapmaktadır. İsrail’i korumak adına ülkemizi savaş hedefi haline getirmektedir. Emperyalizme karşı tek bir somut adım atmazken nutuk atarken mangalda kül bırakmamaktadır.

 

Türkiye’deki emek ve demokrasi güçleriyle Filistin halkının mücadele örgütleri arasında uzun yıllara dayanan bir dostluk vardır. DİSK, bedeller ödenerek korunmuş bu dostluğu sürdürmektedir. Filistin Sendikalar Konfederasyonu başta olmak üzere bölgedeki demokrasi güçleriyle dayanışma içindedir. Bugün “Filistin Halkıyla Dayanışma Günü” kapsamında DİSK üyelerinin çalıştığı bütün işyerlerinde Filistin’le dayanışma bildirileri okunuyor ve sendikalarımız Filistin bayraklarıyla donatılıyor.

 

Birleşmiş Milletler’e çağrı yapıyoruzR30; İsrail saldırganlığını ve işgalini durdurun. Filistin’i eşit haklara sahip özgür bir devlet olarak tanıyınR30;

 

İsrail’i uyarıyoruz. Yıllardır ABD emperyalizmi ve bölgedeki kukla rejimlerle işbirliği içinde uygulamadığınız zulüm, yapmadığınız baskı, kullanmadığınız silah kalmadı. Yine de Filistin halkının direnişini bitiremediniz. Artık Filistinlilerin özgürlüğüne saygı gösterin. İşgale ve zulme son verin.

 

AKP Hükümetini uyarıyoruz; İsrail ve ABD ile bütün askeri anlaşmaları feshederek, Kürecik’teki füze kalkanını kaldırarak, emperyalizmin çıkarlarının değil, Ortadoğu halklarının yanında yer alın.

 

İsrail ile ticaret yapan Türkiyeli şirketleri de uyarıyoruz; işgale daha fazla ortak olmayın!

 

Filistin Halkına sesleniyoruz. Yalnız değilsiniz. Türkiye’de işçiler, emek ve demokrasi güçleri özgür ve demokratik bir Filistin kurulana kadar sizinle birlikte olacaktır.

 

KAHROLSUN EMPERYALİZM! YAŞASIN ÖZGÜR FİLİSTİN!

YAŞASIN İŞÇİLERİN BİRLİĞİ ve HALKLARIN KARDEŞLİĞİ!

 

Ankara 

 

  

 

 

İstanbul

 

 

 

 

ITUC ETUC