Image Map

ÜLKEMİZ NATO'NUN SAVAŞ ÜSSÜ, HALKIMIZ EMPERYALİZMİN TAŞERONU OLMAYACAK!

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici’nin, ülkemizde konuşlandırılan patriot füze kalkanına ilişkin açıklaması:

Ülkemiz NATO’nun savaş üssü, halkımız emperyalizmin taşeronu olmayacak!

 

AKP Hükümeti’nin NATO’dan talep ettiği Patriot hava savunma sistemleri Türkiye’de konuşlandırılıyor.

 

Patriot füzeleri gündeme geldiğinde Başbakan Erdoğan önce iddiayı reddetmiş ama daha sonra “Bu topraklar bizim olduğu kadar NATOR16;nun da toprakları” diyerek, emperyalizmin taşeronluğunu övünçle yaptığını itiraf etmiştir.

 

Emperyalistler NATO aracılığıyla yıllardır halkların tepesine bomba yağdırıyor. Bugün NATOR16;nun ülkemizdeki üslerinin geliştirilmesi çabaları asıl olarak ABDR16;nin OrtadoğuR16;ya yönelik emperyalist saldırı planlarının bir parçası olduğu gibi, patriot füzelerinin ülkemizde konuşlandırılması, emperyalizmin Suriye ile birlikte İranR16;ı tehdit eden, bu ülkeleri çevreleyerek etkisiz hale getirmeyi amaçlayan saldırısının ve İsrail siyonizmini korumanın bir aracıdır.

 

Patriot füzelerinin ülkemizde konuşlandırılması TürkiyeR16;ye biçilen taşeron rolünün güçlendirilerek, emperyalizmin bölgesel savaşında bir cephe ülkesi haline getirilmesi ve komşu halkların geleceklerinin tehdit edilmesinden başka bir anlamı yoktur.

 

AKP, emperyalizmin güdümündeki bu politikalarla ülkemizi komşularımızla savaşın eşiğine getirmekte ve bölgesel bir kaosun içerisine sokmaktadır.

 

AKP iktidarını bir kez daha uyarıyoruz! Ülkemizin bu bataklığa daha çok saplanmasına, emperyalizmin gelişmiş bir askeri üssü haline getirilmesine izin vermeyeceğiz! Emperyalizmin çıkarları ve emperyalizmin taşeronluğunu üstlenenler için işçi sınıfının akıtılacak bir damla kanı yoktur!

ITUC ETUC