Image Map

Adalet taleplerinin simgelerinden biri olan Pınar Selek'in "cezalandırılması", AKP'nin hukukla değil siyasi kararlarla iktidarını tasis ettiğini bir kez daha göstermiştir!

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici’nin, Pınar Selek’in ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına ilişkin açıklaması:

Adalet taleplerinin simgelerinden biri olan Pınar Selek’in “cezalandırılması”, AKP’nin hukukla değil siyasi kararlarla iktidarını tasis ettiğini bir kez daha göstermiştir!

 

Sokak çocukları, azınlıklar ve ötekileştirilen, dışlanan kimliklere ilişkin çalışmalar yapan, kadın hakları, barış mücadelesi, antimilitarizm ve insan haklarıyla ilgili etkin mücadele yürüten, birçok demokratik kitle örgütü ve harekete destek veren, Amargi Dergisi’nin editörü Pınar Selek, Yargıtay’ın bozma kararı üzerine görüşünü değiştiren İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Alınan karar uyarınca Selek hakkında yakalama emri de çıkarıldı.

 

Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamadan hemen sonra hazırlanan Polis Olay Yeri İnceleme tutanakları ve Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü Ekspertiz Raporu’nda bomba bulgusu bulunmadığı belirtilen; Polis OIay Yeri İnceleme Sonuç Raporu’nda “Bombaya ait herhangi bir bulgu yok” denilen ve Mahkeme’nin tayin ettiği üç uzman profesörün raporunda da patlamanın kesinlikle bomba değil, tüp gaz kaçağından olduğu tescil edilen, üstelik Mısır Çarşısı patlamasından iki gün sonra ve patlama ile ilgili geniş çaplı soruşturmanın yapıldığı bir süreçte gözaltına alınan Pınar Selek’e patlama ile ilgili tek bir soru dahi sorulmadan sürdürülen bir davada, yerel mahkemenin üç kez verdiği beraat kararını bozarak adeta “mutlaka cezalandırın” demek, davanın “hukuki” değil, alenen “siyasi bir dava” olduğunu göstermektedir.

 

Ve bu dava; işkence, adil olmayan yargılama ve ifade hürriyetine riayet edilmemesinden dolayı AİHM tarafından kabul edilmiştir.

 

Sorgusu sırasında ağır işkencelerden geçirilen, aylarca cezaevinde kalan, emniyet iftiraları, düzmece tutanaklar ve tutarsızlıklarla dolu mahkeme süreçlerinde her defasında beraat eden Pınar Selek’in ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması bir kez daha göstermiştir ki; bu ülkede hüküm süren AKP imparatorluğu hukukla değil, siyasi kararlarla iktidarını tesis etmektedir.

 

Pınar Selek’e mübah görülen hukuk dışılığın, adaletsizliğin, işkence ve baskıların tüm toplumu sindirmeye yönelik olarak yapıldığını görüyor, verilen bu siyasi kararı, AKP’nin yönetim anlayışının baskı ve zor politikalarıyla beslenen, iftira ve itibarsızlaştırmalara dayalı zorba bir yönetim olduğunun bir kez daha tescili olarak kabul ediyoruz.

 

Yerel mahkemenin üç kez “direnerek” verdiği beraat kararına rağmen, temsil ettiği değerlerden dolayı Selek’in “cezalandırıldığı” ayan beyan ortadadır ve mahkumiyet kararının toplum vicdanında bir meşruiyeti yoktur!

ITUC ETUC