Image Map

HAKKINI ARAYAN İŞÇİYE DAYAK, YASADIŞI GREV KIRICILIĞINA DESTEK!

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici’nin, Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi’nde kurulu bulunan Daiyang-SK işvereninin yasadışı tutumlarını ve Birleşik Metal-İş üyesi işçilere yapılan saldırıyı kınayan açıklaması:

HAKKINI ARAYAN İŞÇİYE DAYAK, YASADIŞI GREV KIRICILIĞINA DESTEK!

Daiyang-SK’de grev kırıcılığını, yasadışı tutumları ve polis müdahalesini kınıyoruz!

 

Hükümetin emek karşıtı politikalarından destek alan işverenler yasa tanımaz tutumlarında sınır tanımıyorlar.

 

DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikamız ve Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi’nde kurulu bulunan Güney Kore sermayeli Daiyang-SK işvereni arasında 2012 Mayıs’ında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ve grev uygulama tarihine kadar yapılan girişimlerin de sonuç vermemesi üzerine14 Kasım 2012 tarihinde, tüm işçilerin katılımıyla greve gidildi.

 

Güney Koreli işverenlerin, örgütlenme ve yetki sürecinde işçilerin sendikal haklarını engellemeye yönelik sergiledikleri tutum, toplu iş sözleşmesi döneminde de devam etti ve grev sürecinde ise yasadışı bir boyuta sıçradı.

 

Daiyang-SK işvereni grevi kırmak amacıyla Kore’den kaçak işçi getirdi.

 

15 Ocak 2012 Salı sabah saatlerinde, işverenin, G.Kore’den getirdiği işçilerle grevi kırmaya yönelik yasadışı girişimlerine dikkat çekmek için Avrupa Serbest Bölgesi’ne giden Birleşik Metal-İş üyesi işçiler söz konusu grev kırıcı işçilerle karşı karşıya geldilerR30; Servislerle fabrikaya getirilen grev kırıcı işçilerin grevci işçilere ağır tahrikleri sonucu arbede yaşandı.

 

Yaşanan gerilimde polisin biber gazlı ve coplu müdahalesi sonucu; 5 grevci işçi yaralandı ve 2 işçi hastaneye kaldırıldı.

 

Emekçileri düşman ilan edip yasal haklarını kullanmalarını engelleyen, yasadışı davranan sermaye sahiplerini ise koruyup kollayan anlayışları bir kez daha şiddetle kınıyor, yasadışı uygulamaların sonlandırılmasını, grev kırıcılığına yönelik her türlü girişimden vazgeçilmesini ve işçi haklarına saygı gösterilmesini istiyoruz.

 

Sendikamız Birleşik Metal-İş ve Daiyang işçilerinin haklı mücadelelerinde yanlarındayız.

 

ITUC ETUC