Image Map

HUKUKSUZLUĞA SON VERİLSİN, GÖZALTILAR SERBEST BIRAKILSIN!

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici’nin, ÇHD ve kitle örgütlerine yönelik yapılan sindirme operasyonlarının ardından DİSK çalışanı Berna Yılmaz’ın gözaltına alınmasına ilişkin açıklaması:

 

HUKUKSUZLUĞA SON VERİLSİN, GÖZALTILAR SERBEST BIRAKILSIN!

Geçtiğimiz hafta Çağdaş Hukukçular Derneği’ne kültür merkezlerine ve kitle örgütlerine karşı Nazi Almanya’sının SS baskınlarını anımsatan operasyonlarla içlerinde DİSK/Genel-İş avukatı Taylan Tanay’ın da bulunduğu 85 muhalif kimlikli insanın, hukuk hiçe sayılarak kapılar kırılarak, işkence yapılarak gözaltına alınmalarını kınarken, “siyasi iktidarın Türkiye’de R16;totaliter’ bir rejim kurma hevesiyle” hareket ettiğini; hak ihlalleriyle, hukuksuzlukla ve toplumun muhalif kesimlerini sindirme operasyonlarına devam ettiğini söylemiştik.

 

Ve dün öğlen saatlerinde, DİSK çalışanı Berna Yılmaz yoldan çevrilip gözaltına alındı. Berna Yılmaz, öğrenim hakkı bizzat devlet tarafından engellenen gencecik bir üniversite öğrencisiydi. Parasız eğitim istediği için aylarca cezaevinde tutularak, adaletten ve hukuktan yoksun yapılan bir yargılama sonucunda 8,5 yıl ceza aldı. Bir yandan hukuksal süreç işlerken diğer taraftan da yaşamını kazanmak için çalışıyordu.

 

Tıpkı daha önceden de gözaltına alınan gazeteciler, biliminsanları, hukukçular, sanatçılar gibi kimliği, adresi bilinmesine rağmen, geceyarısı operasyonlarla ya da takiplerle gözaltına alınmalarının nedeni, kamuoyu nezdinde “suçluymuş” gibi bir izlenim yaratılarak itibarlarını kaybettirme anlayışıdır. Fakat bu konuda büyük bir yanılgı içerisindedir AKP. Çünkü siyasi iktidarın zulmeden politikalarına karşı gözaltına alınmak, hedef olmak bir itibar kaybı değil, zalimin zulmüne direnildiği için bir itibar kazanımıdır.

 

Sendikacılar, muhalifler, gençler, sosyalistler, devrimciler her dönem siyasi iktidarın hedefinde olmuşlar, gözaltına alınmışlar, işkenceden geçirtilmişler, en temel hakları yok sayılmıştır. Bu baskı ve adaletsizlikler yeni bir durum değil. Yeni olan şey, AKP’nin, kendi koydukları yasaları, altına imza attıkları temel evrensel hukuk kurallarını ve insan haklarını fütursuzca çiğnemesi, şeytana şapkasını çıkartacak yalanlar ve komplolarla muhalefete karşı saldırılarını sürdürmesidir.

 

AKP kendinden olmayana karşı ilan ettiği savaşı devletleştirerek sürdürüyor. Hukuksuzluğun, adaletsizliğin, hak ihlallerinin, baskı ve sindirme operasyonlarının sonu gelmiyor.

 

Bunun hep böyle devam edeceğini, yaptıkları zulmün yanlarına kalacaklarını düşünüyorlarsa yanılıyorlar! Yanıldıklarını anlamaları için yakın tarihe bakmaları yeterlidir. Hangi iktidar işçi sınıfını, halkı karşısına almışsa, tarih içinde kaybolup gitmiştir.

 

Kimlikleri, adresleri ve faaliyetleri kamuoyu tarafından da bilinen tüm gözaltına alınanların ve DİSK/Genel-İş avukatı Taylan Tanay ile DİSK çalışanı Berna Yılmaz’ın derhal serbest bırakılarak bu hukuksuzluğa son verilmesini istiyoruz.

ITUC ETUC