Image Map

EMEKÇİLERE OPERASYON SÜRÜYOR, AKP SUÇ İŞLEMEYE DEVAM EDİYOR!

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici’nin, KESK’e yönelik baskıların ve operasyonların artmasına ilişkin açıklaması:

EMEKÇİLERE OPERASYON SÜRÜYOR, AKP SUÇ İŞLEMEYE DEVAM EDİYOR!

·        Hükümet politikalarından beslenenler Sinop ve Samsun’da linç kampanyaları düzenliyor!

·        Avukatlar adliye içerisinde polis şiddetine uğruyor!

 

KESK davasına ilişkin yaptığımız açıklamada “Türkiye’de baskıcı ve otoriter yeni rejimi inşa etme sürecinde gittikçe devletleşen AKP’nin, siyasi takvimini sorunsuzca uygulamak için tüm muhalif kesimlere karşı olmadık komplolar kurduğu, hukuku ve adaleti hiçe sayarak temelsiz iddialarla davalar açtığı bugün artık bütün boyutlarıyla görülebiliyor. AKP’nin hedefine oturttuğu muhalif dinamiklerden biri de kamu emekçilerinin sendikal örgütü KESK’tir. KESK çeşitli iddialarla birkaç kez basıldı, yüzlerce KESK’li soruşturmalara uğradı, onlarcası gözaltına alınıp tutuklandı.” dememizin üzerinden dört gün geçmeden bugün başta KESK genel merkezi olmak üzere 28 ilde kamu çalışanlarına yönelik yapılan operasyonlarda 167 kişinin hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

 

KESK’e açılan davanın iddianamesine göre kamu emekçilerinin sendikal çalışmaları, gösteri yürüyüşleri, basın açıklamaları, yasal örgütlenme çalışmaları ve demokratik haklarını kullanmaları suç sayılmıştı. Yapılan bu yeni operasyon da “gizlilik” adı altında yürütüldüğü için içeriği hakkında bir bilgimiz olmamasına karşın, muhalif kamu emekçilerinin itibarsızlaştırılmaları ve mücadelenin sekteye uğratılması hesaplarının olduğu çok açık.

 

AKP pek çok kesimden muhalif hareketlere düzenlediği operasyonlar sonucunda kamu çalışanlarından hukukçulara, gazetecilerden öğrencilere, bilim insanlarından sanatçılara, Kürt siyasetçilerden CHP’lilere, devrimcilerden sosyal demokratlara varıncaya kadar binlerce muhalifi cezavlerine doldurdu. Gidişatından anlaşıldığına göre, AKP iktidarı, diktatörlüğünü pekiştirmek için dışarıda bir tek muhalif kalmayıncaya kadar operasyonlarına ve Anayasa’yı değiştirene kadar da anayasa suçu işlemeye devam edecektir.

 

AKP sadece devlet olanaklarını kullanıp yurttaşların yasal ve anayasal haklarını kullanmalarını engelleyerek suç işlemiyor;

 

  • AKP bizzat Başbakan’ın ağzından, halkı karşı karşıya getiren nefret söylemleri kullanarak, ırkçı yaklaşımları besleyerek, bu ülkede adalet, hukuk, eşitlik ve özgürlük isteyenleri hedef göstererek de suç işlemektedir.

 

  • Kahramanmaraş, Çorum, Sivas, Gazi Mahallesi ve diğer benzer katliamlara karşı sergilediği tutumla, insanlık suçlarının ortağı olmakta, birçok ilde ve son olarak da Sinop ve Samsun’da yaşandığı gibi adeta katliamları ve ırkçı/gericiliği teşvik eder bir pozisyonda durmaktadır.

 

  • Hükümet politikalarından güç alanlar adliye binalarına girip en temel savunma hakkını keyfi olarak engellemekte ve avukatlara fütursuzca şiddet uygulamaktadır.

 

Başbakan Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı bugünkü konuşmasında bile bu tavrını ısrarla sürdürmektedir.

 

AKP hükümetini, yasal, anayasal ve insanlık suçlarında geri dönüşü olmayan bir yola saptığı konusunda uyarıyor, antidemokratik ve baskıcı uygulamalarını bir kez daha şiddetle kınıyoruz.

 

Bugün karşımıza çıkarılan tepeden tırnağa adaletsiz, haksız, hukuksuz, baskıcı sömürü düzenine ve ülkemizi koyu bir karanlığa sürükleyen AKP’nin diktatörlük özlemlerine karşı birleşik bir emek ve demokrasi mücadelesini örgütlemekten başka bir seçeneğimiz olmadığı gerçeği bir kez daha karşımızda durmaktadır.

 

Emek ve demokrasi mücadelesini baskı, sindirme politikalarıyla yok edeceklerini, kin ve nefret söylemleriyle iktidarlarını sağlamlaştıracaklarını zannedenlerin tarihe bakmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor; gözaltına alınanların bir an önce serbest bırakılmalarını talep ediyoruz.

ITUC ETUC