Image Map

GÖZALTINA ALINAN YURTİÇİ KARGO İŞÇİLERİ DERHAL SERBEST BIRAKILMALIDIR!..

YURTİÇİ KARGO DİRENİŞÇİLERİ TAKSİM’DEKİ FRANSIZ KÜLTÜR MERKEZİ’NE GİREREK SENDİKAL HAKLARI VERİLİNCEYE KADAR BURAYI TERKETMEME KARARI ALDILAR…

EYLEME MÜDAHALE EDEN POLİS YURTİÇİ KARGO DİRENİŞÇİLERİNE  VE YÖNETİCİLERİMİZE MÜDAHALE ETTİ!..

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici:

“İŞÇİLER VE SENDİKA YÖNETİCİLERİ DERHAL SERBEST BIRAKILMALIDIR!”

 

 

DİSK/Nakliyat-İş Sendikamız Eylül ayından beri Kargo ve Lojistik işletmelerinde “İnsanca Yaşayabilecek Bir Ücret ve İnsanca Çalışma Koşulları İçin Sendikalı Ol Nakliyat-İş’e Üye Ol” adı altında örgütlenme seferberliği başlattı. Bu çalışmanın sonucunda kargo sektöründe çalışan ve yoğun bir şekilde sömürülen işçiler tek çözümün örgütlenmeden geçtiği bilinciyle üye olmaya başladılar.

 

Fransız şirketi GeoPost’un ortak olduğu Yurtiçi Kargo‘da çalışan işçiler de anayasal haklarını kullanarak üyeliklerine başladılar. Ancak işçilerin bu Anayasal örgütlenme ve sendikaya üye olma hakkını Yurtiçi Kargo işvereni tanımayarak “iş daralması, performans düşüklüğü” gibi gerekçelerle İstanbul, Konya ve Ankara’da sendikalı toplam 60 işçiyi işten çıkarttı.

 

Anayasal haklarının gaspedilmesine karşı, işi ekmeği onuru ve sendikal hakları için direnen Yurtiçi Kargo direnişçileri bugün Taksim’de bulunan Fransız Kültür Merkezi’ne girerek ellerinden alınan işleri geri verilinceye ve sendika hakları tanınıncaya kadar burayı terk etmeme kararı aldılar. Binanın çatısına kadar çıkan direnişçi işçiler çatıdan taleplerini dile getiren bir pankart astılar.

 

DİSK Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve Nakliyat-İş Sendikamızın yöneticilerinin de aralarında bulunduğu direnişçi işçilere müdahale eden polis bir kez daha yasadışı davranan işvereni kollayıp, emeğinin hakkını isteyen işçileri gözaltına aldı.

 

Konuya ilişkin bir açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, gözaltına alınan Nakliyat-İş Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal’ın da aralarında bulunduğu 17 DİSK üyesinin derhal serbest bırakılmasını istedi.

 

ITUC ETUC