Image Map

AKP TERÖRÜ'YLE BÜTÜNLEŞEN DEVLET VANDALİZMİ SENDİKALARI TAHRİP EDİYOR!.. DİSK, BASKI VE İTİBARSIZLAŞTIRMA POLİTİKALARINA KARŞI BÜTÜN BÖLGELERDE OTURMA EYLEMİ DÜZENLİYOR!..

DİSK Yönetim Kurulu:

R16;AKP TERÖRÜ’YLE BÜTÜNLEŞEN DEVLET VANDALİZMİ SENDİKALARI TAHRİP EDİYOR!..

·        DİSK/Genel-İş Sendikası’yla hiçbir alakası olmayan kişileri arama bahanesiyle sabah erken saatlerde genel merkez binasını basan polis içerideki tüm kapıları kırarak ağır hasar yarattı!

·        Sendikaların “yasadışı” gösterilmesi için olmadık yöntemler deneyen AKP Hükümeti, sendikaları itibarsızlaştırarak zayıflatmayı ve sendikal mücadeleyi tasfiye etmeyi hedefliyor!..

 

Daha geçen aylarda kamu emekçilerinin sendikal örgütlerine, hukukçulara ve çeşitli muhalif kitle örgütlerine yapılan operasyonlar sırasında “Türkiye’de baskıcı ve otoriter yeni rejimi inşa etme sürecinde gittikçe devletleşen AKP’nin, siyasi takvimini sorunsuzca uygulamak için tüm muhalif kesimlere karşı olmadık komplolar kurduğu, hukuku ve adaleti hiçe sayarak temelsiz iddialarla sabah baskınları yapıp davalar açtığı”nı söylemiştik.

 

Bu sabah saatlerinden itibaren de, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, DİSK/Genel-İş Sendikası ve Türk-İş’ten Hak-İş’e geçen Liman-İş Sendikası’nın aralarında olduğu toplam 21 yere baskın yapan polis, sendikalarla hiçbir bağı olmayan şahıs araması yaptığını söyleyerek, yüzlerce polis, helikopter ve panzerler eşliğinde adeta güç gösterisi yaptı.

 

Liman/İş’le yıllar öncesinden beri hiçbir bağı olmayan bir yöneticiyi ve Genel-İş Sendikamızla hiçbir ilgisi bulunmayan şahısların arandığı bu operasyonda ağır maddi hasar yapılarak devlet terörü ve vandalizminin en rafine örnekleri sergilenmiş, AKP Hükümetinin hak, hukuk, adalet anlayışı bir kez daha ortaya çıkmıştır.

 

Sendika merkezlerini “terör üssü” olarak lanse eden, kamuoyuna sendikal örgütlülüğü “yasadışı” göstermeye çalışan AKP Hükümetinin yanı sıra, tek yanlı olarak yaptıkları yayınlarda sendikaları hedef gösteren medya da açıkça suç işlemiştir.

 

Aradıklarını söyledikleri şahısların sendikalarla bir alakası olmadığı halde, savaş görüntüsünü andıran operasyonla binayı tahrip eden, bütün kapıları zorla kırarak büyük maddi hasarlar oluşturan polis burada ne bulmuştur? Hiçbir şey!. Sendika binalarında buldukları ve bulacakları tek şey, işçilerin/emekçilerin alınteridir, emeğin haklarının savunulmasıdır… 

 

Bir yandan “demokratikleşiyoruz” yalanlarıyla halkı aldatan siyasi iktidar, diğer taraftan da alabildiğine baskıcı ve otoriter uygulamalarıyla tam bir diktatörlüğe doğru evrilmekte; 12 Eylül’de bile görülmeyen ölçüde hak, hukuk, adalet tanımayacak kadar pervasızlaşmaktadır.

 

Demokratik hukuk devletlerine özgü hiçbir kritere tahammül edemeyecek ölçüde  gözünü karartan AKP Hükümetinin niyeti ortadadır!..

 

Emek ve demokrasi güçlerinin ise, bugün karşımıza çıkarılan tepeden tırnağa adaletsiz, hukuksuz, baskıcı sömürü düzenine ve ülkemizi koyu bir karanlığa sürükleyen AKP’nin diktatörlük özlemlerine karşı birleşik bir emek mücadelesini örgütlemekten başka bir seçeneği bulunmamaktadır.

 

Sendikamız Genel-İş’e ve demokratik muhalefet güçlerine karşı yapılan baskı ve itibarsızlaştırma politikalarını bir kez daha şiddetle kınıyor, ulusal ve uluslararası bütün alanlarda ve platformlarda AKP terörünü mahkum edeceğimizi ilan ediyor, sendikal hak ve özgürlükler mücadelesinden asla taviz vermeyeceğimizi bir kez daha yineliyoruz.

 

DİSK, BASKI VE İTİBARSIZLAŞTIRMA POLİTİKALARINA KARŞI BÜTÜN BÖLGELERDE OTURMA EYLEMİ DÜZENLİYOR!

12 EYLÜL AKP İLE SÜRÜYORR30;

TESLİM OLMADIK, OLMAYACAĞIZ!

İNADINA SENDİKA, İNADINA DİSK!..

 

Sendikamız Genel-İş nezdinde DİSK’i ve demokratik muhalefet güçlerini itibarsızlaştırma politikalarını protesto etmek, sendikal hak ve özgürlükler mücadelesinden asla taviz vermeyeceğimizi, baskı ve yıldırma politikalarına karşı teslim olmayacağımızı haykırmak için yarın saat 12:00’da Taksim Tramvay Durağı’nda ve DİSK’in tüm bölge temsilciliklerinin bulunduğu illerde OTURMA EYLEMI yapılacaktır.

 

 

 

PROTESTO VE OTURMA EYLEMİNİN

Tarihi: 26 Mart 2013 Salı

Saati: 12:00

Yeri: Taksim Tramvay Durağı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ITUC ETUC