Image Map

Venezüella Seçimleri ve Sendikalar

DİSK Genel Başkanı Kani Beko gönderdiği bir mesajla Venezüella Devlet Başkanlığı’na seçilen Nicolás Maduro’yu tebrik etti.

Beko mesajında şu ifadelere yer verdi: “Emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesinin öncülerinden ve yoksul halkların dostu Bolivarcı Devrimci Hugo Rafael Chávez Frías’i kaybetmenin acısını yaşadığımız günlerde Devlet Başkanlığı seçimlerini kazandığınızı öğrenmiş bulunuyoruz.

Venezüella’daki devrimci süreci ve ülkenizin uluslararası düzeydeki anti-emperyalist tavrını başarıyla devam ettireceğinize yürekten inanıyoruz. Bir işçinin, bir sendika liderinin, Bolivarcı Venezüella Cumhuriyeti Devlet Başkanı seçilmesinden büyük mutluluk duyuyoruz.

Türkiye işçi sınıfı adına yeni görevinizde başarılar diliyoruz.”

ITUC Venezüella’da seçim sonrası yaşanan şiddet olaylarından derin üzüntü duymaktadır ve tarafları durumu daha da kötüleştirecek eylemlerde uzak durmaya davet etmektedir. Nicolas Maduro Moros’un az farkla kazandığı seçimler, seçmenlerin %80’inden fazlasının katılımıyla gerçekleşmişti.

ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow yaptığı açıklamada: “Venezüella yasalarında seçim sonuçlarına ilişkin bir anlaşmazlığı giderecek düzenlemeler mevcuttur. Sonuçtan endişe duyanları durumu daha da kötüleştirecek eylemlerden uzak durmaya davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

ITUC Bölge Örgütü TUCA (Amerikalar Sendikalar Konfederasyonu) uluslararası kamuoyunu Maduro’nun seçilmesini kabul etmeye davet eden bir açıklama yayımladı.

TUCA Genel Sekreter Victor Baez’in açıklamasında “Barışçıl bir biçimde gerçekleşen seçimlere geniş bir katılımın olmuştur. Venezüellalıların tercihini reddetmeye yönelik çağrıları ve masumların canına mal olan şiddet ve istikrarsızlaştırma eylemlerini kınıyoruz.” dedi.

ITUC ETUC