Image Map

REYHANLI'YI SAVAŞ ALANINA ÇEVİREN AKP'NİN DIŞ POLİTİKASIDIR: DAVUTOĞLU İSTİFA!

 

DİSK Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu’nun, Reyhanlı’da yapılan bombalı saldırıya ilişkin açıklaması:

REYHANLI’YI SAVAŞ ALANINA ÇEVİREN AKP’NİN DIŞ POLİTİKASIDIR: DAVUTOĞLU İSTİFA!

 

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, 46 yurttaşımızın hayatını kaybettiği, 200’den fazla kişinin yaralandığı bombalı saldırının ardından derin bir üzüntü ve büyük bir dehşet içindeyiz. Her şeyden önce yakınlarını kaybedenlerin acısını paylaşıyor ve en içten taziye dileklerimizi sunuyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz.

 

Bölgede yaşanan gelişmeleri uzun süredir kaygı ile takip ediyor, Hükümetin savaş politikalarından derhal vazgeçmemesi halinde büyük kayıplar ve acılar yaşanacağını dile getiriyorduk. Cilvegözü Sınır Kapısı’nda yaşanılanlardan sonra Reyhanlı’da meydana gelen patlamada fitili ateşleyen her kim olursa olsun, masum insanları hedef haline getiren bu tablonun sorumlusu AKP’nin dış politikasıdır.

 

Bir yandan “yapay” düşman yaratarak Türkiye halkını Suriye’ye karşı kışkırtan hükümet diğer yandan da silahlı güçlere ev sahipliği yapmaktadır. “Komşularla sıfır sorun”dan Ortadoğu’da aktif taşeronluğa adım atan Başbakan Erdoğan, daha kısa bir süre önce ABD basınına yaptığı konuşmada, “Suriye’ye askeri müdahaleye destek vermeye hazırız” diyerek savaş istediğini açıkca deklare etmiştir.

 

Reyhanlı’nın savaş alanına çevrilmesi politikalarının bir numaralı sorumlusu olan Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu zaman kaybetmeden halkımızdan özür dilemeli ve istifa etmelidir. Davutoğlu’nun görevde kaldığı her dakika yaşanacak benzer olaylara davetiye çıkartmaktadır.

 

Hükümet cephesinden konuyla ilgili yapılan bütün açıklamalar ise hedef çarpıtma veya kafa karıştırma amaçlıdır. Uygulamaya konan yayın yasağı hem halkımızın bilgi alma özgürlüğünü engellemekte hem de bölge halkının sesini kısmaktadır.

 

DİSK olarak başta Reyhanlılar olmak üzere bütün Türkiye halkına başsağlığı diliyoruz.

 

AKP hükümeti ABD’nin emperyalist politikalarının taşeronluğundan vazgeçmeli, bu siyasetin baş sorumlusu Davutoğlu derhal istifa etmeli ve sınır kentlerimiz silahlı çetelerin ve uluslararası cihatçıların üssü olmaktan çıkartılmalıdır.

 

ITUC ETUC