Image Map

HAYAT KARANLIĞA HAPSEDİLEMEZ, HAYAT TV KAPATILAMAZ!

DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun, RTÜK tarafından Hayat TV’nin kapatılması kararına ilişkin açıklaması:

HAYAT KARANLIĞA HAPSEDİLEMEZ, HAYAT TV KAPATILAMAZ!

 

Halkın AKP diktatörlüğüne karşı mücadelesi yükselip yayıldıkça, iktidardakiler türlü hile ve çarpıtmalarla, halkın sesini bastırmaya ve susturmaya çalışıyor.

 

Medya üzerindeki manüpilasyon ve sindirme politikalarını, meslek onurundan ödün vermeyen gazetecileri tutuklayarak, devrimci/demokratik yayın organlarına yayın yasakları koyarak sürdüren AKP son olarak da Hayat TV’yi kapatma kararı aldı.

 

RTÜK kanununun “Yurtdışından yayın yapan kanalların lisans alma zorunluluğu”nu belirleyen 29/3 maddesini gerekçe gösteren RTÜK, “kaçak olduğu”, “lisansı bulunmadığı” gibi asılsız iddialarla Hayat TV hakkında kapatma cezası verdi.

 

Herhangi bir uyarı veya süre verilmeden alınan kapatma kararında, Hayat TV’nin işçilerin, emekçilerin, gençlerin, kadınların, yoksulların, aydınların, sanatçıların, tüm halkın sesi olma çabasının ve Gezi Parkı direnişinde Hayat TV’nin gösterdiği performansın etkili olduğu biliniyor.

 

Halkın haber alma özgürlüğünü savunan, alternatif yayın anlayışıyla mikrofonunu milyonların sesine uzatan, ekranlarını gerçeğin görüntülerine bırakan Hayat TV’ye yapılan bu saldırıyı kınıyor; ne yaparlarsa yapsınlar HAYAT’IN KARARTILAMAYACAĞINI bilmelerini istiyoruz.

 

Dayanışma duygularımızla Hayat TV’nin yanındayız, 6 yıldır özveriyle çalışan Hayat TV emekçilerine gösterdikleri çaba ve emeklerinden dolayı tüm DİSK ailesi adına teşekkür ediyoruz.

 

ITUC ETUC