Image Map

1 Eylül Dünya Barış Gününde Alanlardayız

Çeşitli sendika, meslek odası, demokratik kitle örgütü ve siyasi partilerin oluşturduğu Demokrasi ve Barış Platformu, TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde ortak bir açıklama yaparak 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü İstanbul Kadıköy’de kutlayacaklarınıaçıkladı.  

Basın açıklamasına katılan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu “Emek, savaşı durdurmalıdır çünkü savaşlar biz ölürüz. Emek savaşı durdurmalıdır çünkü savaşlar emekçileri etnik ve mezhepsel olarak böler ve sermaye iktidarını kolaylaştırır. Emek savaşıdurdurmalıdır çünkü savaşlarda her zaman patronlar ve tüccarlar kazanır ve savaş ortamı emekçilerin üzerindeki baskıyı artırmak için fırsat olarak kullanılır” dedi.  Çerkezoğlu’nun açıklamasının videosu için tıklayınız.

 

Gencay Gürsoy tarafından okunan ortak basın açıklaması şöyle:

BASINA VE KAMUOYUNA

1960’lar Amerika’sında siyahların hakları için yola çıkmış olan Martin Luther King, “Bir hayalim var” diyordu o ünlü konuşmasında:

” (R30;) Bir rüyam var: Gün gelecek ahlaksız ırkçılarıyla, R16;müdahale etme’, “etkisiz hale getirme” kelimelerini dilinden düşürmeyen valisiyle Alabama, işte tam orada Alabama’da, küçük siyah oğlanlar ve kızlar; küçük beyaz oğlanlar ve beyaz kızlarla el ele tutuşma şansına sahip olacaklar (R30;)” diyordu.

Türkiye’de yaşayan halkların da hayalleri var. Barışı, kardeşçe ve özgürce yaşamayı hayal ediyor halklar. Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i, Arap’ı,Ermeni’si, Rum’u, Pomak’ı, Ezidi’si, Süryani’si, Gürcü’sü, Roman’ı her milliyetten; kadın, erkek, LGBTİ bireyi her cinsiyetten; genç, yaşlı her yaştan; Müslüman, Hıristiyan, Yahudi, Sünni, Alevi her inançtan ve inançsız insan bu hayali düşlüyor uzun zamandır.

1 Eylül, bu hayali alanlarda hep birlikte ve daha yüksek sesle dile getireceğimiz gündür. 1 Eylül birilerinin kanlı, kirli hesapları uğruna her gün yüzlerce insanın öldürüldüğü Ortadoğu coğrafyasında akan kan dursun demenin günüdür. 1 Eylül, Roboski’nin, Reyhanlı’nın hesabı sorulsun, Rojava’da Kürt halkının kendi kendini yönetme süreci boğulmasın; Suriye’de “iç savaş sona ersin”; Mısır’da “darbecilere dur, katliamlar son bulsun” diye seslenmenin günüdür. Hemen yarın ABD, İngiltere, Fransa üçlüsünün Suriye’ye askeri müdahalesinin konuşulduğu günlerde “Suriye’de emperyalist müdahaleye hayır, Suriye’nin kaderini Suriye halkları belirlesin” deme günüdür. 1 Eylül demokratik haklarını kullanan insanların kafalarında patlayan gaz bombalarıyla katledilmesine “dur” demenin günüdür.

1 Eylül Kürt halkının demokratik hak ve özgürlük taleplerini dillendirmenin, barış yolunun müzakereden ve demokratikleşmeden geçtiğini haykırmanın günüdür.

1 Eylül’de “Barış” diye yankılanan sesimiz Edirne’den Hakkâri’ye, Gezi’den Rojava’ya yankısını bulacaktır.

Bizler barışı halklarımızın getireceğine inanıyoruz ve barış,kardeşlik, dayanışma için tüm halklarımızı Kadıköy Meydanı’na davet ediyoruz.

Meydanları onurlu bir barış için, demokratik bir dönüşüm için bir kez daha dolduralım diyoruz. Herkesi, 2013 Newroz’unda ortaya konan demokratik barış sürecini geliştirmek için sesimizi yükseltmeye çağırıyoruz.

Gelin, artık insanlarımızın savaş nedeniyle yaşamını yitirmediği dönemin kalıcı olması için birlikte mücadele edelim,

Kürt sorununda çözüm ve barış için demokratik taleplerimizi birlikte yükseltelim.

İnsani ve demokratik haklarımıza kavuşmak için, işçiler, emekçiler, ezilen ve baskı altına alınan bütün kesimler olarak sokaklara çıkalım.

Sadece ülkemizde değil bölgede ve dünyada da barış için taleplerimizi haykıralım.

Barış için Rojava’da direnen halkların yanında olduğumuzu söyleyelim. Lazkiye’de Alevi halkın katledilmesine karşı sesimiz yükseltelim. AKP hükümetinin Alevileri ve Kürtleri karşısına alan, Sünni güç ekseni yaratma politikasına hayır diyelim.

Suriye’de süren iç savaşta her gün canını yitiren onlarca, yüzlerce insanı unutmadığımızı, bu savaşın galibinin olmayacağını, Ortadoğu’ya yönelik her türlü emperyalist müdahalenin karşısında, mazlum halklarla dayanışma duyguları içinde olduğumuzu haykıralım.

Mısır’daki katliama dur diyelim; Mursi veya Sisi ikilemi karşısında Mısır halkının ekmek, onur ve özgürlük mücadelesine destek olalım. Elele verirsek bütün bunları yapabiliriz.

Adı BARIŞ olan hayalimizi gerçek kılmak için 1 Eylül Dünya BarışGünü’nde; Saat 15.00’de Kadıköy’de “Gezi’den Lice’ye Barış için Mücadeleye” şiarıyla örgütlediğimiz mitingimizde buluşalım.

Saat 13.00′ de forumlararası çalışma grubunun düzenlediği, Üsküdar’dan Kartal’a, Sarıyer’den Bakırköy’e boğazın iki yakasında bayraksız, flamasız gerçekleştirilecek olan “Barış için elele” barış zincirinde yerimizi alalım.

Barış için demokrasi! Demokrasi için eşitlik!

Yaşasın halkların kardeşliği! Biji Bratiye Gelan!

Kadınlar savaş istemiyor, Barış istiyor! Jin şer naxwazın, aşitiye dıxwazın!

DEMOKRASİ VE BARIŞ PLATFORMU

(Barış için Kadın Girişimi, DİSK, Divriği Kültür Derneği, EHP, İHD, HDK, Halkevleri, Hevi LGBTT İnisiyatifi, İstanbul Tabip Odası, KESK  İst.Şubeler Platformu, Lambda İstanbul, Sendikal Güç Birliği, ÖDP, Sürekli Devrim Hareketi, SFK, TMMOB İKK)

 

 

ITUC ETUC