Image Map

Başbakanla görüşmenin suç, görüşenlerin suç örgütü sayılması kabul edilemez

DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun, Başbakan’la Gezi Direnişi hakkında görüşen ve halkın taleplerini ileten Taksim Dayanışması temsilcilerine soruşturma açılmasına ilişkin açıklaması:

 

BAŞBAKANLA GÖRÜŞMENİN SUÇ, GÖRÜŞENLERİN SUÇ ÖRGÜTÜ SAYILMASI KABUL EDİLEMEZ…

Haziran ayında Gezi Parkı Direnişleriyle ilgili olarak Başbakan ile görüşen ve aralarında Konfederasyonumuzun Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu’nun da bulunduğu kurum temsilcilerine yönelik baskılar artarak devam etmektedir.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş’un emniyete bir yazı göndererek bu kurum temsilcilerinin ifadelerinin alınmasını istediği öğrenildikten sonra DİSK Hukuk Dairesi konuya dair savcılığa başvuruda bulunmuş, Genel Sekreterimiz Dr. Arzu Çerkezoğlu’nun savcıya ifade vermesini talep etmiştir. Ancak savcının bu talebi reddetmesi, birilerinin” polis zoruyla ifade alınmasını tercih ettiğini ve topluma böyle bir resim sunmak istediğini göstermektedir.

Konfederasyonumuz DİSK bu gelişmeleri, hukuki bir prosedür olarak değil “gözdağı verme çabası” olarak değerlendirmektedir. DİSK de dahil olmak üzere Taksim Dayanışması’nı oluşturan tüm sendikaları, meslek örgütlerini, demokratik kurumları ve özünde Haziran ayında iradesini güçlü bir biçimde ortaya koyan milyonları hedef alan bu gözdağı operasyonu, hukuki değil siyasi bir karardır.

Bu soruşturma ve anlayışın arkasında yatan, toplumsal muhalefetin ve demokrasi mücadelesi yürüten dinamiklerin susturularak pasifize edilmek istenmesidir.

Halkın meydanlardaki iradesini ortaya koymak için sanatçılardan gelen davet üzerine Başbakan ile yapılan görüşmenin “suç” sayılması, görüşen Taksim Dayanışması heyetinin de “suç örgütü” olarak soruşturmaya uğraması, demokrasinin ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Bu durum artık bundan böyle Başbakan’la yapılacak ve işçi sınıfının, emekçilerin, gençlerin, kadınların, halkın taleplerinin iletileceği her türlü görüşmenin de suç sayılacağı anlamı taşımaktadır.

Tüm kamuoyu bilmelidir ki Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu olarak Genel Sekreterimiz Dr. Arzu Çerkezoğlu’nun Başbakan ile görüşmede ifade ettiği her bir kelime bizim görüşümüzdür ve bu görüşleri savunmaya devam ediyoruz.

Genel Sekreterimiz örgütümüzü temsilen diğer birçok yöneticimiz gibi Taksim Dayanışması faaliyetlerinde bulunmuş ve Başbakan ile görüşmede de yer almıştır.

Tüm bunlar bir suç ise arkasında aranacak örgüt, gizli bir örgüt değil, 46 yıllık onurlu mücadele tarihiyle Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’dur!

ITUC ETUC