Image Map

Kadıköy'de savaşa karşı büyük buluşma

DİSK’in de bileşenleri arasında yer aldığı Demokrasi ve Barış Platformu’nun “Gezi’den Lice’ye barış için mücadeleye” sloganıyla düzenlediği 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingi için İstanbul’da Kadıköy Meydanı’nda on binler buluştu.

Çok sayıda sendika, demokratik kitle örgütü ve siyasi partinin destek verdiği mitingde DİSK  “Kardeşliğin dünyası emekle ve mücadeleyle kurulacak” pankartıyla yer aldı.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da mitingin konuşmacıları arasındaydı.

Haziran isyanında hayatını kaybedenleri selamlayarak sözlerine başlayan Çerkezoğlu savaşın bedelini emekçilerin ödediğini vurgulayarak “Onlar uçaklarına giderken Roboski’de, Reyhanlı’da, Rojava’da, Hama’da, Kahire’de biz ölürüz” dedi.

Çerkezoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Savaşı biz emekçiler durdurmalıyız, çünkü savaşta biz ölürüz. Savaş ortamında, ırkçılık pompalanan ortamda emeğe karşı savaş yürütülür. Bugün bu ülkeyi taşeron cumhuriyetine çevirmeye çalışan AKP iktidarının yaptığı emekçilere açık bir savaş ilanıdır. Roboski’de 13 yaşındaki çocuklara bomba yağdıranlarla, fabrikalarda, madenlerde, tersanelerde, atölyelerde gencecik işçilerimizi ölüme sürenler aynıdır.

Barışın güvencesinin AKP değil, bu iktidarın mezhepçi, ırkçı politikalarına karşı sokaklarda direnenler olduğunun altını çizen Çerkezoğlu “Nasıl ki Haziran İsyanı’nda onların projelerini durdurduysak savaşı da durduracak olan bu omuz omuza direnişlerdir. Söz veriyoruz barışın ve kardeşliğin ülkesini, dünyasını kuracağız” diyerek sözlerine son verdi.

ITUC ETUC