Image Map

Süleyman Yeter'in katil zanlısı hakim önünde

Bildiğiniz üzere Limter-İş Sendikamız eğitim uzmanı olan sendikacı Süleyman Yeter 07.03.1999 tarihinde İstanbul TEM şubesinde gözaltında iken polislerin yaptığı işkence ile öldürülmüştü.

Kamuoyunun takibi ve tepkisi ile yapılan sınırlı bir soruşturma sonunda birçok işkenceci ve amirleri çeşitli aşamalarda sanık olmaktan kurtarılmış, sadece bir komiser yardımcısı ve iki polise dava açılmıştı.

Başından itibaren sanık komiser yardımcısı firarda gösterilmiş, hakkındaki tutuklama kararına rağmen yargıya teslim edilmemişti. Yargılanan iki polisten biri mahkemece beraat ettirilmiş, diğerine ise çok küçük bir ceza verilmişti.

Firarinin organize bir şekilde korunduğu çeşitli aşamalarda birçok belge ile ortaya çıkarılmış, yakalanması için çok çeşitli girişimlerimiz olmuştu.

Firari sanık Ahmet Okuducu geçtiğimiz günlerde yakalanarak cezaevine konuldu. Böylece 14 yıldır sanık olmadan sadece katılan taraf olarak takip ettiğimiz dava nihayet işkencecilerin bir kısmının cezalandırılabileceği bir aşamaya gelmiştir.

Birlikte yapacağımız hukuki girişimlerle hem işkenceci olduğu mahkeme kararı ile de tescilli kişinin cezalandırılması hem de günümüzde en yetkili makamlara kadar yükseltilen suç ortakları ile onu koruma zırhına alanların açığa çıkarılması mümkün olabilecektir.

Duyarlı kamuoyunu, sendikaları, partiler ve kitle örgütlerini, insan hakları savunucularını İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10.00’da görülecek duruşmaya katılmaya çağırıyoruz.

Tarih:17 Eylül 2013, Salı

Saat.10.00 da

Yer: İstanbul Adliyesi (Çağlayan)

ITUC ETUC