Image Map

Fidanların adı parklarda ölümsüzleşti

Gezi olayları sırasında yaşamını yitirenlerin isimleri Çankaya Belediyesi’nin parklarına verilerek ölümsüzleşti.

27 Eylül salı günü Mustafa Kemal Mahallesi’nde bulunan Ethem Sarısülük Parkı’nda açılış töreni yapılırken törene gençlerin ailelerinin yanı sıra Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, CHP Çankaya İlçe Başkanı Mehmet Perçin, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Mustafa Kemal Mahallesi Muhtarı Sonay Çoban, Çankaya Belediyesi Başkanvekili Haydar Han ve çok sayıda semt sakini katıldı.

Genellikle park açılışlarını bir sevinç unsuruna dönüştürmek alışkanlığını taşıdıklarını ifade eden Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, “Sevgili ailelerimizi yüreklerindeki taze acıyı bir kez daha hatırlatan bu buluşmaya her şeye rağmen evlatları adına bir çığlık yükseltmek ve Çankaya Belediyesi sınırları içerisinde onları unutturmayacak bir güzel alan yaratmış olmayı paylaşmak için buraya gelmiş olmalarından ötürü minnet duygusuyla selamlıyorum” diye konuştu.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise 1 Mayıs’ta Taksim’e giremeyen örgütlere gençlerin Haziran direnişiyle çok şey öğrettiğini anımsattı.

Gençlerin ailelerine plaket verildiği törende gençlerin hayatlarını anlatan kısa bir film de gösterilirken Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük’ün ‘Ethemim ben seni yaşatamadım, katiller seni benden aldı sözleri ile Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz’ın ‘Alim bir güle dahi kıyamazdı, koparamazdı ama Alime kıydılar’ sözleri yürekleri dağladı. Duygulu anlara sahne olan açılışlarda aileler Başkan Tanık’a sarılıp teşekkürlerini iletirken, acı ve hüzünlerini evlatları için dikilen ağaçlara dokunup, evlatlarının adının yaşadığı park tabelalarına sarılıp gözyaşı dökerek yaşadılar.

ITUC ETUC