Image Map

Leroy Merlin greviyle İstanbul'da dayanışma eylemi

Türkiye’de AVM’ler ve yapı marketlerdeki ilk grevi başlatan Leroy Merlin işçileri ile dayanışma amacıyla Leroy Merlin’in İstanbul’daki  ofisinin önünde bir basın açıklaması yapıldı.

Sosyal İş sendikamızın düzenlediği açıklamaya DİSK, DİSK’e bağlı sendikalar, emek örgütleri, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütlerinden temsilciler ve çalışanlar da destek verdi. Akmerkez önünden şirket merkezine yürüyen kitle, “AVM’nin kaderi sendikayla değişir”, “Direne direne kazanacağız”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Sadaka değil toplu sözleşme” gibi sloganlar attı. Şirketin idare merkezi önünde Sosyal-İş sendikamızın İstanbul temsilcisi Mustafa Ağuş ve DİSK Genel Başkan yardımcısı Celal Ovat birer açıklama yaptı.  Mustafa Ağuş konuşmasında işverenin sistematik grev kırıcılık çabalarını anlattı ve “Bu grev AVM çalışanları için umuttur” dedi.

DİSK Genel Başkan Yarımcısı Celal Ovat’ın açıklamasının tam metni:

Leroy Merlin direnişi bir işaret fişeğidir.

Türkiye’nin dört bir yanında alışveriş merkezleri yükseliyor.

Bu parıl parıl parlayan binalarda yüzbinlerce insan sendikasız, güvencesiz, çok düşük ücretlerle çalıştırılıyor.

Alışveriş merkezlerinin parlak vitrinlerin ardında korkunç bir emek sömürüsü gizleniyor.

Ama artık bu vitrinlerin ardındaki insanlık suçunu tüm topluma gösterenler var.

Artık Leroy Merlin işçilerinin onurlu direnişi var.

DİSK/Sosyal-İş Sendikamıza üye Leroy Merlin İşçileri, Türkiye’de AVM’ler ve yapı marketlerdeki ilk grevi başlattı.

Bir haftasını dolduran bu grev bir umuttur. Bu sektörde çalışan yüzbinlerce emekçi için Leroy Merlin direnişi bir işaret fişeğidir.

İşçi kardeşlerimiz bu mücadeleyi kazandıklarında yüzbinlerce emekçinin yolunu aydınlatacaktır.

Dostlarım, mücadele arkadaşlarım

Önümüzdeki günler çetin bir kavga bizleri bekliyor.

Kıdem tazminatlarımızı gasp ederek tüm işçileri güvencesiz çalıştırmanın planları yapılıyor.

Bu planları yapanlar bir taraftan da ülkenin dört bir yanında yükselmeye başlayan işçi direnişlerini gözlemliyor.

Bu direnişlerdeki kararlılığı, bu direnişlerdeki sınıf bilincini, bu direnişlerdeki öfkeyi gördüklerinde işçi sınıfına saldırmak için iki kez düşüneceklerdir.

Bu nedenle Leroy Merlin direnişi, işçi sınıfının önümüzdeki dönemini belirleyecek mücadelelerden biridir. İşte bu nedenle bugün biz buradayız.

İşverene sesleniyoruz ki biz DİSK olarak Sosyal İş sendikamıza üye işçiler haklarını alana kadar onların yanında, omuz omuzayız. Bu işi uzatmanın faydası yok. Ok yaydan çıktı. Leroy Merlin işçisi tüm emekçilerin kalbini kazanmaya başladı. Arkadaşlarımızın taleplerinin karşılanmadığı her gün kaybeden siz olacaksınız.

Halkımıza sesleniyoruz. İşçilerin hakları verilmediği sürece Leroy Merlin’den alışverişlerinizi erteleyin. Unutmayın, onlar kazandığında hepimiz kazanacağız. Onlar kazandığında Türkiye işçi sınıfı kazanacak.

Beni dinlediğiniz ve bu dayanışmaya güç verdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.

Sağ olun var olun.  

ITUC ETUC