Image Map

Attığı her adımda 21. yüzyıl ilkelliği eteklerinden dökülen AKP duvar örmeye devam ediyor!

DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun, örülen “utanç duvarı”na karşı Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan’ın devam eden ölüm orucu eylemine ilişkin açıklaması:

Suriye sınırının sıfır noktasında bulunan Nusaybin ile Suriye’nin kuzeyindeki Kürt bölgesi Rojava’yı birbirinden ayıran sınır şeridi üzerinde beton duvarın yapılmaması için Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan‘ın sınırda mayınlı alanda başlattığı ölüm orucu ve diğer belde belediye başkanlarının süresiz, dönüşümsüz açlık grevleri devam ediyor.

Sınırın diğer tarafında korkunç bir savaş ve çetelerin savunmasız halka karşı kıyımları, katliam ve saldırıları sürerken, komşuluk ilişkileri, insan hakları ve uluslararası hukuka sığmayan, vicdanla bağdaşmayan bir “utanç duvarı”nın örülmesi, hükümetin Kürt halkına yönelik tutumunu ve “barış süreci”ne yönelik niyetlerini bariz olarak ortaya koymaktadır.

Attığı her adımda “ilkelliği” eteklerinden dökülen AKP, 21. yüzyılda “kızlı-erkekli” öğrencilere, işçilere, kadınlara, Kürt halkına karşı ördüğü duvarlarla iktidarını sağlamlaştıracağını düşünüyorsa yanılıyor. Bunu anlaması için dönüp tarihte örülen tüm duvarlara ve duvarları örenlerin “akibetine” bakması yeterlidir.

Kürt halkına karşı örülen bu utanç duvarı derhal kaldırılmalı ve Nusaybin Belediye Başkanı Sayın Ayşe Gökkan’la birlikte açlık grevi yapan yurttaşların sağlığını riske atan bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmelidir.

ITUC ETUC