Image Map

Kani Beko İsveç Sendikalar Konfederasyonu'nun konuğu

DİSK Genel Başkanı Kani Beko İsveç Sendikalar Konfederasyonu’nun  (TCO) davetlisi olarak gittiği Stokholm’de çeşitli temaslarda bulundu.

İsveç Parlamentosu’nda “Türkiye’deki sendikal haklar” üzerine bir konuşma yapan Beko ayrıca İsveç’te yaşayan Türkiyeli işçilerle buluştu.

isvec1Beko basın mensupları ile yaptığı söyleşide “Stockholm Havalimanı’nda uçaktan iner inmez karşımıza bir kutu çıktı. Kutunun üzerinde “İsveç kanunlarına göre biber gazı kullanmak yasaktır. Ceza almamak için spreyinizi bu kutuya bırakınız. Havaalanı Polisi” yazıyordu. Yarın Tayyip Erdoğan yani dünyada en fazla biber gazı tüketen ülkenin başbakanı buraya gelecek. Neler yaşanacağını merak ediyoruz” dedi.

Parlamento’daki konuşmasında “kıdem tazminatı”, “taşeronlaşma”, “yeni anayasa” ve “Gezi Parkı eylemleri” gibi konulara değinen Beko, İsveç ve Türkiye sendikaları arasında ortak eğitim ve örgütlenme faaliyetleri başlatma çağrısı yaptı.

Beko, konuşmasında Nazım Hikmet’in Stokholm’de sürgünde bulunduğu 1959 yılında karısı Vera’ya yazdığı “Bu şehir güzelse senin yüzünden güzel” şiirini hatırlatarak “bu şehir güzelse, temizse ve güvenliyse işçiler yüzünden” dedi.

İsveç’te çalışma yaşamı, işsizlik sigortası, emeklilik sistemi gibi konularda bilgi alan DİSK heyeti ayrıca Olof Palme’nin mezarını ziyaret etti.

isvec12

Genel Başkanımız Kani Beko TCO Genel Başkanı Eva Nordmark ile görüştü

ITUC ETUC