Image Map

ETUC’tan Berkin Elvan için taziye ve mücadeleye destek mesajı

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili bir taziye mesajı yayınladı ve Türkiye’deki totaliterliğe ve baskıya karşı demokratik, sosyal, sendikal haklara saygı mücadelesine desteğini açıkladı. DİSK Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu da ETUC Genel Sekreteri Bernadette Segol’a bir teşekkür mektubu gönderdi.

ETUC’un açıklaması şöyle:

ETUC 15 yaşındaki polis şiddeti kurbanının trajik ölümünden dolayı taziyelerini sunar. Türkiye hükümeti muhalefete yönelik şiddet dolu tavrına son vermelidir.

Berkin Elvan, Haziran 2013’te ekmek almaya giderken bir hükümet karşıtı gösteri sırasında biber gazı kapsülüyle vurulmasının ardından 269 gün komada kaldı ve 11 Mart’ta hayatını kaybetti.

ETUC ülke genelinde düzenlenen yas etkinliklerini desteklemekte ve bu etkinliklere yönelik baskıyı kınamaktadır.

ETUC, Türkiye hükümetine yönelik olarak yaptığı, Taksim Meydanı’nda gerçekleşen gösteriler ve daha pek çok vesile ile yinelediği, temel insan haklarına ve Avrupa Temel Haklar Sözleşmesi’ne saygı gösterme çağrısının arkasındadır.

ETUC, Türkiye’de demokratik sosyal ve sendikal haklara saygı için, totoriterliğe ve baskıya karşı mücadele edenlerin yanındadır.

ETUC’un mesajının İngilizce orijinali için tıklayınız

 

 

ITUC ETUC