Image Map

Türkiye’de siyaset zeminini şiddet sarmalına çekmeye çalışan anlayışları ve buna çanak tutan iktidarı kınıyoruz!

DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun, HDP’ye yönelik saldırılar ve siyaset zemininin şiddet sarmalına çekilmesine ilişkin açıklaması:

TÜRKİYE’DE SİYASET ZEMİNİNİ ŞİDDET SARMALINA ÇEKMEYE ÇALIŞAN ANLAYIŞLARI VE BUNA ÇANAK TUTAN İKTİDARI KINIYORUZ!

 

Türkiye’de Yerel Seçim çalışmaları yoğunlaştıkça, siyasal zeminde gerilim bizzat hükümet desteğiyle ve saldırılara göz yummasıyla artırılıyor.

HDP’ye yönelik Niğde/Aksaray, İzmir/Urla, Ordu ve Giresun/Bulancak’ta meydana gelen saldırılara bir yenisi daha eklendi. Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde, HDP ilçe binasının açılışını protesto eden fanatik/ırkçı bir grup, binayı taşlayarak, parti tabelasının indirilmesini istedi. Tepkiler üzerine parti tabelası, kaymakam, garnizon komutanı ve belediye ekiplerinin işbirliğiyle söküldü.

Yaşanan bu gelişmeler, Türkiye’de siyaset zeminini şiddet sarmalı içine çekmeye yönelik iktidarın bir oyunundan başka birşey değildir.

Demokratik zeminlerde, seçim süreçlerinde kişilerin, siyasi çevrelerin ve siyasi partilerin görüş ve düşüncelerini açıklamaları, propaganda yapmaları en temel demokratik haklardan biridir. Bu hakkın kullanılması öncelikle devlet/hükümet güvencesiyle sağlanmalıdır.

Fakat bizzat Başbakan’ın ağzından dökülen “nefret suçlamalarıyla” kitleler karşı karşıya getirilmekte, gerilim adeta bir hükümet politikası olarak tırmandırılmaktadır.

AKP’yi, sonunun nereye evrileceği kestirilemeyen, saldırganlığa prim veren bu tehlikeli politikaları konusunda uyarıyor; bugün HDP’ye, yarın ise kime veya nereye yöneleceği kestirilemeyen saldırıları şiddetle kınıyoruz.

Nefret suçu işleyen saldırganlar bir an önce yakalanarak, yeni saldırılara zemin hazırlanmasının önüne geçilmelidir.

ITUC ETUC