Image Map

TÜMKA-İŞ'e Uluslararası Destek

SCA Yıldız Kâğıt ve Kişisel Bakım Fabrikası’nda DİSK/Tümka-İş Sendikası’nın faaliyetlerine yönelik baskıları incelemek üzere Türkiye’ye gelen uluslararası heyet İzmit ve Gebze’de temaslarda bulundu.

tumka

IndustriALL Küresel Sanayi İşçileri Sendikası Kağıt ve Selüloz Sekreteri Anatoly Surin ve İsveç Kağıt İşçileri Sendikası (Pappers) Uluslararası İlişkiler Sekreteri Mikeal Sterback, önce İzmit’te Tümka-İş, Lastik-İş ve Selüloz-İş sendikalarını ziyaret etti. Heyet daha sonra İzmit 2. İş Mahkemesi’nde görülen yetki davasını takip etti ve Gebze’de SCA Yıldız işçileriyle buluştu.

Tümka-İş, 12 Eylül 2012 tarihinde SCA Yıldız’ın Gebze’de bulunan fabrikasında TİS yetkisi için Çalışma Bakanlığı’na başvuru yapmıştı. Şirket yönetimi önce işkolu tespit davası açtı. İşkolu tespit davası Tümka-İş’in lehine sonuçlanınca Yargıtay’a başvuran şirket ardından sendikanın yetkisine itiraz etti. 10 Nisan 2014 tarihinde İzmit 2. İş Mahkemesi’nden görülen duruşmaya bilirkişi tarafından gönderilen raporda sendikanın başvuru yaptığı tarihte 74 kişinin işe alındığına dikkat çekiliyor. Tümka-İş Genel Başkanı Ergün Tavşanoğlu’na göre: “Aynı gün içinde 74 kişinin işe alınması fabrikanın iş hacmi ve personel sayısı açısından hayatın olağan akışına aykırı. Ayrıca fabrikada çalışanlar bu 74 yeni işçiyi tanımıyor. Burada çok açık biçimde sendikamızın faaliyetlerine yönelik bir hile, bir muvazaa olduğu görülüyor.”

SCA Yıldız’ın işkolu tespit ve yetki davası açması, bu süre zarfında çeşitli işçilerin işten çıkartılması ve belirgin sayıda işçinin işyerinden istifa etmesi dikkat çekiyor.

IndustriALL ve Pappiers temsilcileri İzmit’ten sonra gittikleri Gebze’de SCA Yıldız işçileriyle görüştüler. İşten atılan işçilerin yaşadıklarını ve çalışan işçilerin sorunlarını dinlediler.

İsveç Kağıt İşçileri Sendikası Uluslararası İlişkiler Sekreteri Mikeal Sterback, İsveç’teki kağıt sektöründe örgütlenme oranının %99, SCA işçileri arasında örgütlenme oranının ise %100 olduğunu ifade etti. SCA’nın faaliyet gösterdiği diğer ülkelerde de işçilerin çalışma ve yaşama koşulları için mücadelenin sendikasının gündeminde olduğunu belirtti. Gebze’deki fabrikanın SCA ve Yıldız’ın ortak olduğunu ama yine SCA’nın sorumluluktan kaçamayacağını vurguladı. Sterback konuşmasında ayrıca “Çikolata ve bisküvileriyle meşhur Ülker grubunun sıra işçi haklarına gelince tatsız icraatlar yapıyor. İsveç’e döner dönmez SCA yönetimiyle görüşerek sorunun çözümü ve işçilerin sendikal haklarının tanınması için girişimlerde bulunacağız.” ifadelerine yer verdi.

IndustriALL Küresel Sanayi İşçileri Sendikası Kağıt ve Selüloz Sekreteri Anatoly Surin, geçtiğimiz yıl IndustriALL ve SCA arasında uluslararası bir toplu sözleşme yani “Küresel Çerçeve Sözleşme” imzalandığını hatırlatan Surin şirketin bu sözleşme kurallarına uyup uymadığını denetlediklerini Endonezya, Türkiye ve Kolombiya’da ihlaller tespit ettiklerini belirtti. Surin ayrıca “Mahkemenin işçilerin lehine ilerlediğini gözlemledim. Eğer bu sorunu mahkemede çözemezsek dünyadaki diğer kâğıt sendikalarıyla birlikte uluslararası bir kampanya başlatacağız” dedi.

İşçilerle yapılan toplantıda çalışan ve işten atılan işçiler deneyimlerini paylaştılar pek çok işçi sendikadan istifa etmesi koşuluyla terfi ve zam teklifi almış. Geçtiğimiz yıllarda özel başarı ödülleri alan işçiler performans düşüklüğü nedeniyle işten çıkartılmış. İşçilerin üzerinde psikolojik baskılar devam ediyor. Ancak işçiler arasında birlik beraberlik ve dayanışma duyguları aradan geçen uzun zamana karşın hala güçlü.

Yetki davasının bir sonraki duruşması 22 Mayıs 2014 günü İzmit’te görülecek. İşe iade davaları ve işyeri içerisinde yeni üye kayıtları dahil olmak üzere sendikal faaliyetler devam ediyor.

 

tumkaevrensel12042014

Evrensel Gazetesi, 12.04.2014

ITUC ETUC