Image Map

Uluslararası 1 Mayıs Kampanyası

1 Mayıs hazırlıklarımız her yıl olduğu gibi bu yıl da uluslararası anlamına uygun bir biçimde devam ediyor. Taksim Meydanı uluslararası işçi hareketinin gündemine geldi. Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) yaptıkları açıklamalarla ifade ve örgütlenme özgürlüğünün önündeki baskıları kınarken Taksim Meydanı’nda yapılacak 1 Mayıs gösterilerine desteklerini sundular. ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow, Başbakan Erdoğan’a yazdığı mektupta geçtiğimiz yıl Taksim Meydanı’nda polis şiddetine tanık olduğunu hatırlatırken hükümeti 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlama hakkını güvence altına almaya çağırdı. ETUC yaptığı açıklamada DİSK ve KESK üyelerine yönelik baskıları kınarken hükümeti imzalamış olduğu Uluslararası Çalışma Örgütü sözleşmelerine uymaya davet etti.

DİSK ve KESK’in düzenlediği uluslararası kampanya çerçevesinde ilk 24 saatte dünya genelinde 6 binden fazla sendikacı Başbakan Erdoğan’a mektup göndererek sendikaların 1 Mayıs’ı Taksim Meydanında kutlama talebini desteklediklerini ve işçilerin şiddetle karşılaşmasından endişe duyduklarını ifade ettiler. 12 dilde açıklamalarla duyurulan kampanyaya çok sayıda Avrupa Parlamentosu milletvekili de katıldı.

Ayrıca her yıl olduğu gibi bu yıl da yurtdışından çok sayıda sendikacı Taksim Meydanı’nda olacak. ABD, Almanya, Kanada, Belçika, Fransa, İsviçre, Filistin ve Kıbrıs’tan sendika temsilcilerinin yanı sıra uluslararası insan hakları örgütlerinden gözlemciler de 1 Mayıs etkinliklerini takip edecek.

LabourStart websitesindeki mektup kampanyasına katılmak için tıklayın…

ITUC ETUC