Image Map

Ankara'da madenci anıtı açılışı

Soma Maden Katliamı sonrası Çankaya Belediyesi tarafından yenilen “Madenci Anıtı” ve  “Madenci Meydanı” DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun da katıldığı bir törenle açıldı

madencianiti

1991 yılında sendikal hakları için Zonguldak’tan yola çıkan 100 bin maden işçisini temsil amacıyla 1992 yılında Heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından yapılan Ankara Çankaya’daki ‘Madenci Anıtı’ ve çevresi Soma Maden Katliamı sonrası Çankaya Belediyesi tarafından yenilendi. Yenilenen anıtın ve anıtın çevresi düzenlenerek yapılan Madenci Meydanı’nın açılış töreni 19 Haziran’da Ankara’da yapıldı.

Açılış törenine Konfederasyonumuz DİSK’in Genel Başkanı Kani Beko, Sosyal-İş sendikamızın Genel Başkanı Metin Ebetürk, Emekli-Sen sendikamızın Genel Başkanı Veli Beysülen ve Genel-İş sendikamızın Genel Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Yaman, Çetin Çalışkan ve Mehmet Güleryüz de katıldı.

Burada bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “İş kazalarında dünyada üçüncü Avrupa’da birinci sıradayız. Daha 6 ay dolmadan bu yıl 820 işçi kardeşimizi iş kazalarında kaybettik” dedi. Türkiye’de işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri alınmadığı için sayısız işçi kazası olduğunu ve yüzlerce işçinin hayatını tedbirsizlik yüzünden kaybettiğinin altını çizen Beko, Soma katliamının ardından hemen Soma’ya hareket ettiklerini hatırlatarak orada gözlemlediklerini şu sözlerle anlattı:

“Soma’ya gittiğimizde tam bir can pazarı yaşanıyordu. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinden eser yoktu. Madenci çizmelerinin yerine bahçıvan çizmeleri kullanılıyordu. Gaz maskelerinin ise eski ve kullanılmayacak derecede küflenmiş olduğunu üzülerek gördük.”

Facianın yaşandığı bölgede tarımın bitirilerek bölge insanlarının madenlere mahkum edildiğinin altını çizen Beko, iş cinayetlerinde ölümlerle taşeron sisteminin bağlantısına da dikkat çekti.

“Taşeron Cumhuriyeti” yıkılıncaya kadar sürdürecekleri mücadelede diğer işçi sendikaları ile birlikte mücadeleye hazır olduklarını söyleyen Beko, taşeron çalıştırma yasaklanıncaya kadar sürdürecekleri mücadelede tüm emek ve demokrasi güçlerine çağrı yaptıklarını ifade etti.

Kani Beko, madencileri anlamak ve onları unutturmamak adına yapılan Madenci Anıtı ve Meydanı için Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e de teşekkür etti.

Konuya dair gazete haberleri için tıklayınız… 

maden4

maden3

ITUC ETUC