Image Map

Şili’den Soma’ya işçi dayanışması

2010 yılında Şili’de meydana gelen maden kazasından sağ kurtulan madenciler Soma’da hayatını kaybeden madencilerin ailelerini ve arkadaşlarını ziyaret etmek için Türkiye’deydi. Luis Urzula ve Rodrigo Reveco, İstanbul ve Ankara’daki temasların ardından Soma ve Kınık’ta madenci aileleriyle görüştü. Dev Maden-Sen üyeleriyle buluştu.

Şili ve Soma madencileri el ele

Şili ve Soma madencileri el ele

Türkiye’yi yasa boğan katliamın ardından birçok ziyaretin gerçekleştirildiği Soma’ya, en anlamlı ziyaretlerden birisi Şilili madencilerden geldi. Şili’de 5 Ağustos 2010 tarihinde yaşanan maden kazasını yaşayan Luis Urzula ile Rodrigo Reveco Soma’daydı. Maden kazasının ardından 69 gün boyunca yeraltındaki yaşam odasında kalan ve madenden sağ kurtulan33 madenciden biri olan Urzula ve madencileri kurtaran ekibinin lideri Reveco Türkiye’deydi.

İstanbul ve Ankara’da çeşitli temasların ardından heyet facianın yaşandığı Soma’yı ziyaret etti. Şilili madenciler, madende hayatını kaybeden işçilerin ailelerini ziyaret etti, acılarını paylaştı.

Demokrasi Denetçileri Derneği’nin misafiri olan Urzula ve Reveco Soma’daki ziyaretlerin ardından Kınık’ta DİSK/Dev Maden-Sen üyesi işçiler ile buluştu. Reveco bu toplantıda Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün’e Şili’deki kurtarma çalışmalarında kullanılan “Yaşam Kapsülü”nün planını verdi. DİSK üyesi madenciler ve Şilili madenciler ‘işçi sağlığı, iş güvenliği’ ve ‘şirketlerin açgözlülüğü” üzerine fikir alışverişinde bulundu.

Soma Meydanı’nda ‘Şili’yi Hatırla, Soma’yı Unutma’ başlıklı bir basın açıklaması düzenleyen heyet daha sonra Soma Maden Şehitliği’ni ziyaret etti.

Dev Maden-Sen Şilili madencileri ağırladı

Dev Maden-Sen Şilili madencileri ağırladı

ITUC ETUC